Powszechnie się uważa, że księgowa jest drugą najważniejszą osobą w firmie, zaraz po właścicielu. Jest w tym sporo prawdy, bo ma ona kontakt z najważniejszymi dokumentami i dokładnie zna sytuację finansową firmy. Dobra współpraca z nią może zaowocować skutecznym rozwojem firmy i zapewnić zrównoważony poziom przychodów i kosztów. Nie zawsze trzeba ją mieć u siebie w firmie, gdyż czasem wystarczy kompetentna księgowa w biurze.
Zalety biura rachunkowego
Trzeba zaznaczyć, że nie każdy księgowy zna się na wszystkich sposobach rozliczania firm. Żeby umieć prowadzić księgowość jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek, trzeba mieć dużą wiedzę i doświadczenie, a to wymaga lat praktyki. Na pewno niezbędne są studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki, które stanowią podstawę tego zawodu. Potem już tylko czas na praktykę i systematyczne podnoszenie swoich umiejętności. Księgowy musi też ciągle poszerzać swoją wiedzę i na bieżąco śledzić przepisy i ustawy o rachunkowości, ponieważ dość często się zmieniają. Dzięki temu, że biura rachunkowe zatrudniają kilku samodzielnych księgowych, wiadomości są kilkukrotnie sprawdzane i jest mniejsza szansa na pomyłkę. Każdy księgowy może też liczyć na darmową pomoc na infolinii podatkowej, prowadzonej przez Urząd Skarbowy, gdzie może uzyskać poradę prawną. Niepodważalną zaletą biura rachunkowego jest cena usługi, ponieważ jest znacznie tańsza niż zatrudnienie księgowego w firmie. Oczywiście nie mamy wtedy specjalisty tylko dla siebie, a w związku z tym ma on dla nas nieco mniej czasu, lecz jest w stanie tak samo dobrze obsłużyć i rozliczyć każdą firmę. Jedynym obowiązkiem klientów biura rachunkowego jest terminowe dostarczanie dokumentów księgowych, informowanie o wszystkim istotnych zmianach w firmie i opłacanie abonamentu. W biurach poza księgowymi, pracują też pracownicy kadrowi, którzy zajmują się kompleksową obsługą pracowników zatrudnionych w firmach klientów. Przede wszystkim polega to na prowadzeniu akt osobowych i wystawianiu wszystkich zaświadczeń.
W Polsce działa bardzo dużo biur rachunkowych, których najwięcej jest w dużych miastach. Współpraca z biurem może być bardzo elastyczna, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na nią. Wysokość abonamentu za usługi jest uzależniona od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, ilości generowanych w każdym miesiącu dokumentów księgowych, czyli faktur i rachunków oraz ilości zatrudnionych pracowników. Najtańszy abonament może wynieść nawet sto pięćdziesiąt złotych.