Izolacja z użyciem pianki

W ostatnim czasie bardzo często słyszy się o tym, że wkrótce styropian zostanie skutecznie zastąpiony innym rodzajem materiału służącym do ocieplania. Materiałem tym miałaby być pianka poliuretanowa. Potocznie pianka ta zwana jest pianką PUR. Na dzień dzisiejszy stosuje się ją bardzo często w przypadku ocieplania poddaszy. Niemniej jednak wiele wskazuje na to, że zastosowanie takiej pianki wkrótce będzie jeszcze większe.

Efektywna termoizolacja pianką PUR

natrysk pianki w budynkachDo niedawna standardem było to, że na poddaszach stosowano wełnę mineralną. Materiał ten posiadał bardzo dobre właściwości izolujące. Świetnie spisywał się zarówno do ocieplania poddaszy jak również ścian dwuwarstwowych. Do dziś używa się wełny mineralnej do izolowania w domkach letniskowych. Niemniej jednak od kiedy zaczęto stosować natrysk pianki w budynkach to popularność wełny mineralnej spadła dość znacznie. Tak samo stało się ze styropianem, który przecież jest jeszcze częściej używanym materiałem termoizolującym niż wspomniana wełna. Generalnie wygląda na to, że pianka poliuretanowa powoduje obecnie dość znaczną rewolucję na rynku materiałów używanych do tworzenia izolacji termicznych. Jedynym minusem stosowania takich rozwiązań jest to, że nie możemy samodzielnie przeprowadzić procesu ocieplania. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznych firm. Chodzi bowiem o to, że natrysk pianki w budynkach odbywa się z użyciem specjalnego sprzętu. Działa on w taki sposób, że spręża piankę, która pod dużym ciśnieniem jest uwalniana z pistoletu, który trzyma operator. Odpowiednie ruchy tym pistoletem sprawiają, że pianka zostanie naniesiona równomiernie i stworzy bardzo skuteczną powłokę izolacyjną. Bardzo ważną zaletą pianek poliuretanowych jest ich waga. Są one bowiem niezwykle lekkie co sprawia, że nie obciążają całej konstrukcji. Dzięki temu bardzo wzrasta wachlarz zastosowań takiej pianki. Bez większych problemów piankę taką możemy stosować zarówno w budynkach murowanych jak i tych wykonanych z drewnianych bali.

Ogólnie rzecz biorąc pianka poliuretanowa uchodzi obecnie za jeden z najlepszych materiałów stosowanych do izolacji termicznej. Pianka ta nie jest toksyczna oraz co ważne nie emituje żadnych przykrych zapachów. Tyczy się to również momentów gdy będzie ona narażona na bardzo wysoką temperaturę. W szczególności na poddaszach bywa niekiedy bardzo gorąco ale pianka poliuretanowa posiada takie właściwości, że duże temperatury nie będą miały najmniejszego wpływu na ten fantastyczny materiał izolacyjny.