Opiekunowie czworonogów często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich pies czy kot są uczulone. Objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane. Może dochodzić nawet do poważnych zmian skórnych, ran, które swędzą zwierzę. I to jest jeden z charakterystycznych objawów alergii – świąd. Warto udać się wtedy do lekarza weterynarii, by przeprowadził stosowną diagnostykę różnicową. Najpierw należy bardzo dokładnie zbadać zwierzę i wykluczyć wszelkie inne przyczyny. Przykładowo: przyczyną przewlekłego zapalenia ucha środkowego u psa mogą być bakterie, grzyby. Dość popularna jest np. Malassezia pachydermatis.
Jagnięcina i ryż w karmach hipoalergicznych
Chodzi o to, że takie zmiany pojawiać się mogą również w innych przypadkach np. jeśli na skórze znajdują się ektopasożyty takie jak pchły, wszy, wszoły i inne. Jeśli wszystkie schorzenia zostaną wykluczone, to pozostaje już tylko problem alergiczny, który wcale nie zdarza się tak rzadko. Jeśli pies ma alergię, to konieczne jest to, by jadł przez cały czas dobrą karmę hypoalergiczną. Oczywiście nie można między posiłkami dokarmiać zwierzę „ze stołu”, bo wtedy dieta hipoalergiczna nie będzie skuteczna. Taka najlepsza karma dla psa alergika nie zawiera zazwyczaj zbóż, a już na pewno nie znajdziemy w jej składzie pszenicy. Gdyby wymieniać wszystkie czynniki, które mogą uczulić zwierzę, to na jednym z pierwszych miejsc znają się właśnie pszenica i kurczak. A przecież znajdują się one w większości karm. Dlaczego? Bo są tanie i dobre dla zwierzęcia (jeśli nie jest uczulone). Jeżeli zwierzę wykazuje objawy alergii, konieczne jest wyeliminowanie z karmy zbóż i kurczaka w pierwszej kolejności. Wtedy można zamienić zwykłą karmę bytową na karmę specjalistyczną czyli weterynaryjną. Tego typu karmy sprzedawane są nie tylko w gabinetach weterynaryjnych. Bez problemu można też zamówić je w sklepach internetowych.
Takie karmy są droższe, ale na pewno szybko uporają się z problemem, a zwierzę przestanie się drapać. Skład karm hipoalergicznych może być bardzo zróżnicowany. Dość popularnymi składnikami w takich karmach są jagnięcina oraz ryż. Jagnięcina zastępuje mięso z kurczaka, a ryż jest zamiennikiem dla pszenicy. Oczywiście możliwości jest zdecydowanie więcej. Wcale nie musi to być jagnięcina. Równie dobrze można zastosować inne mięso w karmie. Poza tym trzeba pamiętać, że pies może być uczulony nie tylko na kurczaka, ale też na inne gatunki mięsa. W związku z tym na polskim rynku pojawiły się nawet takie karmy, które zawierają mięso z kangura lub strusia.