Przyszłością domowego drukowania są dzisiaj urządzenia pozwalające na drukowanie w trójwymiarze. To jest oczywiście zupełnie coś innego niż drukowanie tekstu na papierze, ale zastosowanie druku 3D jest z założenia zupełnie inne niż zastosowanie tradycyjnych drukarek. Można wydrukować bowiem każdą rzeczy, którą tylko da się zaprojektować dla danej drukarki 3D. A każde takie urządzenie ma dołączone dedykowane oprogramowanie, które każdy projekt dopasuje do możliwości drukarki.
Drukarka wykorzystuje materiał zwany filamentem
Niezwykłość działania drukarek 3D polega na tym, że drukują one rzeczy z tworzywa sztucznego podobnego do plastiku. To tworzywo nazywa się filamentem i występuje w dwóch możliwych wersjach – abs i pla. Rodzaj filamentu dobiera się do technologii, na jakiej oparte jest działanie drukarki, z której korzystamy. Polecany filament abs pla można kupić w sklepach z elektroniką, ale najbardziej opłacalne jest kupienie go przez internet. Za jedną rolkę materiału do trójwymiarowego drukowania trzeba zapłacić od sześćdziesięciu do nawet dwustu złotych, ale wszystko zależy od jakość i producenta filamentu. W każdym razie gdy już ma się drukarkę i filament to można zająć się drukowaniem. Można to robić amatorsko w domu, ponieważ takie drukarki bardzo w ostatnim czasie potaniały i każdy może sobie na takie urządzenie obecnie pozwolić. Samo drukowanie zaczyna się od projektu rzeczy, którą będziemy tworzyć. Gotowe projekty do druku 3D można znaleźć w internecie, ale są one również dostępne bezpośrednio w oprogramowaniu dostarczonym wraz z urządzeniem. Można również stworzyć samodzielnie projekt rzeczy, którą chce się wydrukować w trójwymiarze, ale trzeba się znać na obsłudze profesjonalnych programów graficznych. Bo do takiego wydruku potrzebny jest projekt 3D, który w programie graficznym można obrócić w dowolną stronę i z każdej strony zobaczyć. Kiedy już się stworzy projekt to można zacząć drukować. Urządzenie nakłada filament warstwa po warstwie aż powstanie kształt, który się zaprojektowało.
Drukowanie w trójwymiarze możliwe jest tylko i wyłącznie z pomocą odpowiedniego tworzywa. Nazywa się ono filamentem. Jest to twardy materiał podobny do plastiku, ale drukarka podgrzewa go do wysokiej temperatury, dzięki czemu się rozpuszcza. Rozpuszczony filament nakładany jest warstwa po warstwie. Wysycha bardzo szybko, a nałożone na siebie warstwy tworzą dokładnie to co narysowaliśmy w projekcie do wydrukowania. Jest to bardzo proste i każdy może w ten sposób drukować rzeczy we własnym domu.