Wykorzystanie zawiesi pasowych

Jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki jest niewątpliwie transport. Usługi transportowe towarów obejmują swoim zasięgiem cały kraj oraz trasy międzynarodowe we wszystkich czterech kierunkach świata. Transport jest klasyfikowany jako proces wieloetapowy składający się przede wszystkim z załadunku, przewozu towaru oraz jego wyładunku. Oprócz środku transportu niezbędny jest zatem szereg urządzeń pomocniczych.

Cechy charakterystyczne zawiesi pasowych

zawiesia pasoweJednym z elementów jakie są nieodłącznym elementem zarówno w procesie samego przewiezienia towaru ale również w trakcie załadunku oraz wyładunku są zawiesia pasowe. Te z pozoru niewielkich rozmiarów taśmy o różnych kolorach umożliwiają załadowanie nawet najbardziej kłopotliwej przesyłki. Zawiesia pasowe to lekkie i elastyczne taśmy wykonywane najczęściej z poliestru (PES) czyli materiału charakteryzującego się bardzo wysoką wytrzymałością. Każde zawiesie pasowe składa się z dwóch podstawowych elementów jakie stanowią cięgno oraz zakończenie. W zależności od zastosowania zakończenia mogą stanowić haki, ogniwa bądź uchwyty specjalistyczne montowane na zamówienie. Rodzaje zawiesi można podzielić na cztery rodzaje, które dobiera się na podstawie kilku podstawowych kategorii do których zalicza się: środowisko w jakim pracować będzie wybrany rodzaj zawiesia, intensywność pracy oraz właściwości charakteryzujące dany ładunek (ciężar, budowa oraz możliwe punkty zaczepienia). Elementem wspólnym wszystkich zawiesi jest produkcja wg normy PN-EN 1492-1, zaś elementem odróżniającym, który najbardziej rzuca się w oczy jest kolor oraz ilość pasków. To właśnie na podstawie koloru odróżnia się wytrzymałość znamionową pasa. Wraz ze wzrostem wytrzymałości wzrasta ilość pasów składowych oraz szerokość całkowita pasa. Za standardowo produkowane uznawane są pasy o wytrzymałości od 0,5 do 5 ton, na zamówienie klienta możliwa jest oczywiście produkcja pasów o wyższej wytrzymałości. Aby osiągnąć wyższy parametr dopuszczalnego obciążenia roboczego stosuje się wówczas rozwiązania niestandardowe o konkretnych długościach oraz konfiguracje wielocięgnowe. 

Zawiesia pasowe należą do najbardziej popularnych zawiesi stosowanych w branży transportowej. Wynika to przede wszystkim z znakomitych właściwości charakteryzujących materiał z jakiego wykonuje się zawiesia. Niezbędna wytrzymałość odniesiona do ciężaru własnego elementu oraz ceny sprawia, że poza popularnością jest to rozwiązanie wysoce korzystne w porównaniu do innych stosowanych w praktyce metod załadunku.