Wygodny lekki wózek

Kiedy rodzice oczekują na swoje pierwsze dziecko, najczęściej mają wiele dylematów dotyczących wyboru artykułów dla malucha. To naturalne, gdyż nie mają jeszcze doświadczenia i mogą zdać się jedynie na opinię doświadczonych rodziców. Jednym z najważniejszych artykułów, jakie potrzebuje każde dziecko jest wózek. Musi on być przede wszystkim dopasowany do wieku dziecka i tego, w jaki sposób będzie wykorzystywany przez rodziców.

Jakim wózkiem jechać z dzieckiem na spacer?

lekki wózek wielofunkcyjny na spacerNoworodki i niemowlaki do wieku około sześciu – siedmiu miesięcy jeżdżą w gondolach, czyli głębokich wózkach. Są one przeznaczone dla maluchów, które nie potrafią jeszcze siedzieć. Dla starszych pociech przeznaczone są wózki spacerowe, które mają oparcie pod kątem prostym. Na rynku znajdziemy jeszcze wózki do biegania, które nadają się dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć. Przy wyborze wózka, trzeba brać pod uwagę wiele czynników, które w trakcie użytkowania będą odgrywały istotną rolę. Przede wszystkim im będzie on lżejszy, tym lepiej, gdyż do wagi wózka trzeba dodać ciężar dziecka i ewentualne zakupy, które się znajdą w pojemniku pod siedzeniem. Jazda ciężkim wózkiem po chodniku, nierównym asfalcie, czy nawet pod górę, może stanowić spore wyzwanie nawet dla wysportowanej mamy. Najlepszy jest lekki wózek wielofunkcyjny na spacer, który waży maksymalnie siedem – osiem kilogramów. W takich modelach są stosowane specjalne systemy szybkiego składania i rozkładania jedną ręką. Oczywiście, aby mógł być on lekki, to jego wyposażenie powinno być okrojone do minimum. Na pewno posiada on rozkładaną budkę, regulowane oparcie, aby dziecko mogło się przespać w trakcie podróży i barierkę ochronną. W wielofunkcyjnych wózkach są montowane pięciostopniowe pasy bezpieczeństwa, które mają dopasowane nakładki wykonane z pianki, aby minimalizować ewentualne otarcia podczas ruszania się dziecka. Jeżeli planujemy dużo z dzieckiem spacerować, to lepiej wybrać lekki wózek, bo będzie dla nas praktyczny i wygodny. 

Bardziej zabudowane i masywne wózki, lepiej się sprawdzają w zimie, gdyż nieco łatwiej się nimi manewruje po ośnieżonej drodze. Jednak trzeba się liczyć z większym ciężarem do pchania. W lekkich wózkach są zastosowane aluminiowe stelaże, które znacznie cieńsze niż w klasycznych wózkach. Taka konstrukcja pozwala na odciążenie wózka nawet o kilka kilogramów. Ostateczny wybór zawsze zależ od rodziców i tego czego oczekują od wózka. Dla jednych lepszy jest masywny wózek, a inni wolą lekki i zwrotny pojazd.