Wygodny dyktafon dla funkcjonariusza

Niektóre zadania, jakie stawiano funkcjonariuszom dochodzeniowym wymagały nie tylko bardzo dużej siły perswazji, ale również i zastosowania specjalistycznych narzędzi. Informacje uzyskane od osób związanych z prowadzonymi sprawami były bowiem całkowicie bezużyteczne gdy nie zostały zapisane na nośniku danych, by być później możliwymi do odtworzenia w dowolnym momencie. Mimo to, dyktafony jakie widywano często u reporterów nie były przez używane podczas takich dochodzeń.

Dyskretny dyktafon kieszonkowy

dyktafon miniaturowySam widok dyktafonu często powodował dyskomfort u przesłuchiwanych osób, większy niż sama rozmowa z funkcjonariuszem, i zdarzały się sytuacje iż użycie takowego urządzenia całkowicie stopowało jakiekolwiek postępy w dochodzeniu. Wielu z nas zaczęło więc stosować dyktafon miniaturowy podczas przesłuchań czy wywiadów, a owe urządzenia podpatrzyliśmy u kolegów prywatnych detektywów, którzy znacznie częściej stosowali je podczas pracy i mogli polecić mnóstwo modeli które były nie tylko dyskretne, ale również bardzo wysokiej jakości. Jako że było to urządzenie które mogło być używane będąc schowanym w kieszeni, mikrofon takiego dyktafonu był bardziej czuły niż ten używany w standardowej wielkości urządzeniach i zapewniał nie tylko lepszą jakość dźwięku, ale umożliwiał również nagrywanie rozmów bez zwracania niepotrzebnej uwagi. Dyktafony te różniły się wyglądem w zależności od modelu, aczkolwiek najczęściej używane i najbardziej polecane modele przypominały nieco odtwarzacz muzyczny czy pilot do samochodu. Urządzenia o takim wyglądzie mogły bez większych problemów być używane nawet na widoku, przypięte do klucza czy choćby do ubrania funkcjonariusza i zostać użyte podczas wywiadu niezauważenie, gdyż na ogół nie posiadały wyświetlaczy czy też żadnych odróżniających się szczegółów.

Mimo niewielkich rozmiarów, pozwalały one na magazynowanie bardzo długich rozmów, i podobnie jak odtwarzacze mp3 czy telefony, obsługiwały zewnętrzne karty pamięci, które mogły być używane do przechowywania wielu nagrań z wywiadów, lub też służyć do szybkiego przeniesienia nagrań do innego urządzenia. Dyktafony te były dostępne w wielu sklepach detektywistycznych, choć oczywiście modele przeznaczone do pracy wymagały okazania stosownej legitymacji lub licencji podczas dokonywania zakupu. Mimo tego utrudnienia, nie było nigdy problemów z dostępnością najbardziej popularnych i sprawdzonych modeli, które często używano całymi latami mimo wprowadzenia na rynek nowych, choć nieprzetestowanych urządzeń.