Decydując się na wykonanie termomodernizacji budynku stajemy przed wyzwaniem związanym z doborem rodzaju elewacji, która zostanie wykonana. Z tego też powodu powinniśmy zrobić dokładne rozeznanie rynku. Typy elewacji zmieniały się na przestrzeni lat. Obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest wykorzystywanie bardzo wielu elementów i materiałów, które sprawią, że budynek będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zimna i wilgoci.
Czy elewacje wentylowane są lepsze?
W ostatnich latach nowoczesne elewacje wykonywane są głównie z tworzyw takich jak styropian. Następnie taką płytę styropianową pokrywa się odpowiednią zaprawą. Sprawia to, że budynek jest odpowiednio osłonięty od zimna, wiatru i wilgoci. Z drugiej jednak strony minimalna wada w wykonaniu takiego typu elewacji skutkować będzie gromadzeniem się wody i wilgoci pod jej warstwą ochronną. W ostateczności prowadzić to będzie do powstawania pleśni i grzyba pod spodem, a także regularnym niszczeniem ściany budynku. W celu uniknięcia takich negatywnych skutków coraz częściej osoby decydujące się na termomodernizację budynku wybierają elewacje wentylowane hpl. Ten rodzaj elewacji jest obecnie najczęściej polecany do prawidłowego zabezpieczenia budynku przed wodą i zimnem. Wentylowanie takiej elewacji umożliwia regularne odprowadzanie wody i wilgoci nie tylko z jej powierzchni, ale także z pod jej spodu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż dzięki temu żywotność całej elewacji jest wydłużona. Sprawia to także, że ściana budynku w razie kontaktu z wilgocią nie będzie narażona na jej długotrwałe działanie. Ograniczy to jej ewentualne uszkodzenia i zniszczenia. Wiele firm zajmujących się wykonywaniem elewacji doradza swoim klientom wykonanie tego rodzaju termoizolacji. Co prawda koszt jej położenia jest nieco droższy, niż elewacji niewentylowanej, jednakże zapewnia dłuższy czas użytkowania, a także lepszą ochronę, zwłaszcza przed wodą i wilgocią.
Pomimo wyższych kosztów wykonania tego rodzaju elewacji klienci coraz chętniej decydują się na to. Jej wykonanie polega na położeniu tradycyjnych płyt wykonanych na ogół ze styropianu, następnie trwałe ich przymocowanie do ściany budynku. Kolejnym etapem jest założenie wywietrzników, których zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pomiędzy przestrzeniami zewnętrznymi, a powierzchnią ściany zewnętrznej. Ostatnim elementem jest przykrycie całości odpowiednią warstwą zaprawy gipsowej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że elewacja będzie skutecznie odprowadzała nadmiar wody.