Wybieramy najbardziej wydajny kocioł

Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym paliwem grzewczym w domach mieszkalnych był węgiel kamienny, podczas spalania którego emitowano do atmosfery znaczne ilości szkodliwych substancji i toksycznych gazów. Odbiło się to niestety na stanie naszego środowiska, a skutki odczuwamy boleśnie między innymi w postaci smogu, uprzykrzającego nam życie i oddychanie zwłaszcza w okresie zimowym.

Jak wybierać wydajne kotły klasy 5? 

wydajny kocioł klasy 5Sytuacja jednak ulega stopniowej zmianie, głównie ze względu na wchodzące w życie rozporządzenia. Jednym z nich, które zaczęło obowiązywać w ubiegłym roku, jest program „czyste powietrze”, wiążący się bezpośrednio z niemałą rewolucją zarówno dla producentów kotłów, jak i dla osób, które w najbliższym czasie zamierzają zaopatrzyć się w nowy piec. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, na rynku nie dostaniemy urządzenia o emisyjności wyższej niż wydajny kocioł klasy 5. Oznacza to, że ze sprzedaży wycofane zostaną kotły niższej klasy, cod o których sprawdzenie poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery była dotychczas dobrowolna i zależała jedynie od producenta. Przeszliśmy od braku jakichkolwiek regulacji do ograniczeń na najwyższym możliwym poziomie. Wpływ na środowisko istotnie może być zbawienny, ale tylko pod warunkiem, że oprócz wyboru narzuconej nam najwyższej klasy ekologiczności, zwrócimy również uwagę na dostosowanie kotła do potrzeb naszego obiektu, w tym przede wszystkim wielkości powierzchni, jaką mamy do ogrzania. Nie ma najmniejszego sensu bowiem zakup kotła o przewymiarowanej mocy, która nie tylko wpłynie niekorzystnie na koszty ponoszone na zakup znacznie większych ilości materiału niż to konieczne, ale także emisyjność w takim wypadku ulegnie pogorszeniu. Niestety zarówno wśród nabywających, jak i niestety wśród sprzedawców istnieje tendencja do wybierania i polecania kotłów o dużo większej mocy, niż rzeczywiście jest to wymagane przez parametry naszego domu. W nowym domu o średniej wielkości zapotrzebowanie na moc grzewczą zwykle nie przekracza 10 kW.

Ogrzanie domu oraz każdego obiektu użytkowego to niezwykle ważna kwestia. Jeśli stoimy przed wyborem nowego kotła, istotne znaczenie maja dla nas nowe przepisy, które w ubiegłym roku weszły w życie. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem z rynku wycofane zostały piece o klasie niższej niż 5. Aby jednak ustawa ta przyniosła zamierzone efekty, musimy jeszcze wybrać taki piec, który będzie dostosowany pod względem mocy do potrzeb naszego budynku.