Wybieramy bieliznę sportową

Właściwie dobrana bielizna ma kluczowe znaczenie w przypadku uprawiania sportu. Przekonał się o tym nie raz ten, kto na intensywny trening założył obciskające bokserki wykonane ze sztucznego tworzywa. Wydawałoby się, że to niewielkiej wagi drobiazg, a jednak skutecznie potrafi zniechęcić i zdemotywować podczas na przykład wizyty na siłowni. Czym zatem powinniśmy kierować się podczas wyboru bielizny sportowej?

Cechy wełny merynosów

wełna merynos - bieliznaNa początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy konieczne jest zaopatrzenie się w zupełnie nowe, dedykowane sportowcom modele? Odpowiedź brzmi: to zależy. Zastanówmy się, jak często i z jaką regularnością wykonujemy treningi oraz jaki jest to rodzaj aktywności fizycznej. Jeśli bywamy na siłowni zaledwie kilka razy w miesiącu i nie wykonujemy bardzo angażujących, intensywnych sesji, wówczas wystarczająca może okazać się przewiewna, bawełniana bielizna, którą pewnie większość z nas posiada już w swojej szafie. Natomiast jeśli jesteśmy częstymi bywalcami obiektów sportowych lub uprawiamy takie aktywności, jak na przykład wspinaczka górska lub bieganie, z którego nie chcielibyśmy rezygnować nawet w okresie zimy, wówczas zaopatrzenie się w specjalną, odpowiednio przystosowana bieliznę będzie doskonałą inwestycją w nasz komfort i zdrowie. Oprócz wygodnego fasonu niezwykle istotne znaczenie ma rodzaj materiału, z którego wykonana jest dany element. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wełna merynos – bielizna wykonana z tej naturalnej tkaniny cechuje się dwiema szczególnymi cechami: ma działanie antybakteryjne i termoregulujące. W materiale, który powstaje dzięki owcom wysokogórskim, zamieszkującym tereny Nowej Zelandii, niemal nie namnażają się bakterie i inne drobnoustroje. To sprawia, że materiał nie pochłania nieprzyjemnych zapachów i nie wymaga tak częstego prania, jak elementy wykonane choćby z bawełny. Skarpetki wykonane z tego rodzaju wełny to doskonały wybór dla osób, które maja problem z nadmierną potliwością stóp. Zwłaszcza, że kolejnym atutem tego materiału jest zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz włókien, gdzie tkanina ma okazję wyschnąć. Dzięki temu nie ma ryzyka przegrzania lub wychłodzenia organizmu nawet podczas aktywności fizycznej na zewnątrz podczas ujemnych temperatur. Wełna merynosów stanowi podstawę wielu wysokogatunkowych modeli bielizny termicznej.

Bielizna podczas aktywności fizycznej – temat często bagatelizowany i pomijany, ale jakże ważny i istotny w osiąganiu coraz lepszych wyników. Kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego wykonany został dany element. Zwykła bawełna może i jest przyjemna dla skóry i zapewnia odpowiednią przewiewność, ale nie sprawdzi się w przypadku, kiedy chcemy uprawiać sport na zewnątrz podczas ujemnych temperatur lub gdy borykamy się z nadmierna potliwością. Wówczas znacznie lepszym wyborem będzie wełna merynosów.