W jakich klatkach przewozić drób?

Hodowcy drobiu bardzo często wożą swoje ptactwo na różne wystawy. Aby robić to profesjonalnie potrzebna jest odpowiednia klatka, w której drób będzie czuł się dobrze podczas transportu. Jeśli planujesz pierwszą wystawę, opowiem Ci nieco o klatkach, w których można zwierzęta przewozić. Możesz je kupić, a także wykonać samemu. Nie będzie to trudne, ponieważ wszystkie cechy dobrej klatki odwzorujesz samodzielnie w warsztacie.

Dobre klatki do przewożenia kur

duże klatki do przewozu drobiuW klatkach przede wszystkim liczy się to, ile drób będzie miał miejsca. Duże klatki do przewozu drobiu powinny mieć wymiary podstawy czterdzieści, na trzydzieści centymetrów. Ich wysokość również nie powinna być mniejsza, niż czterdzieści centymetrów. Powinno to pomóc kurom zachować spokojne nastawienie. Nawet takiemu ptactwu zależy na zachowaniu przestrzeni. Tym samym ptactwo będzie jechało w dość dużym komforcie. Ważne jest także, aby amortyzować wstrząsy, gdyż mogą one stresować kury. Poziom ich stresu jest ważny, dzięki jego ograniczeniu kura będzie lepiej wyglądać, a jajka i inne produkty osiągną lepszy smak. Jak wykonać amortyzację? Wystarczy, że na spód klatki położysz siano lub gąbkę. W zależności od tego, czego masz więcej do dyspozycji. Klatki powinny być wentylowane, aby powietrze w nich cały czas zachowywało swoją świeżość. Przewiew ma duże znaczenie dla wyglądu kury, bądź koguta. Jadąc na wystawę na pewno zależy Ci na odpowiedniej prezencji. Klatki jednak muszą mieć możliwość zasłonięcia jednej lub dwóch stron. Jak wiadomo, koguty to ptaki o dość terytorialnym postrzeganiu świata. Dlatego jeśli w jednym samochodzie znajdzie się dwa koguty, nie powinny one na siebie patrzeć. Przysłonić im ten widok może szmatka lub dorobiona z tektury ścianka. Osobnym tematem są klatki do przewozu piskląt. Duże klatki powinny być jeszcze bardziej amortyzowane. Pisklaki można śmiało przewozić grupowo, gdyż nie są dla siebie groźne. Ważne, aby w tym przypadku nie doszło do wstrząsów, a klatka była mocno przymocowana do podłoża.

Na profesjonalnych wystawach drobiu sędziowie sprawdzają bardzo szczegółowo wszystkie ptaki. Bada się ich pióra, a nawet ich grubość. Ptak nie powinien być ani zestresowany, ani nerwowy, gdyż nie pomoże mu to w wygraniu wystawy. Jazda powinna być dla niego albo przyjemna, albo chociaż neutralna. Pisklęta za to powinny być jak najlepiej zabezpieczone, aby mogły na wystawie ciekawie zwiedzać wszystkie dostępne im zakamarki. Na pewno zależy Ci na tym, by cieszyły się zdrowiem i pokazywały to dookoła.