Proces automatyzacji odgrywa coraz większą rolę w energetyce zwiększając przede wszystkim bezpieczeństwo sieci energetycznych. Transformacja cyfrowa ma znaczny wpływ na rozwój nowoczesnych koncepcji zarówno w dziedzinie instalacji jak również w wielu innych gałęziach przemysłu, a dzięki wdrażaniu postępowych modeli energooszczędnej gospodarki wpływa na propagowanie wzorców zrównoważonego zarządzania zasobami energii elektrycznej.
Zastosowanie szaf sterowniczych w gospodarce
Na rynku energetycznym zatrudnienie znajduje coraz większe grono specjalistów nie tylko z branży elektrycznej i energetycznej, ale coraz chętniej przez pracodawców zostają zatrudniani fachowcy zajmujący się automatyką oraz posiadający kwalifikacje w zakresie informatyki. Taką sytuacje można zaobserwować w stacjach energetycznych między innymi w tzw. GPZ- ach gdzie jeszcze kilkanaście lat temu większość urządzeń bazowało na zastosowaniu rozwiązań analogowych, a sama stacja wymagała stałej kontroli i nadzoru dyżurnego. W tej chwili najnowocześniejsza aparatura ochronna czy kontrolna w pełni wykorzystuje potencjał nowoczesnych algorytmów cyfrowych oraz numerycznych, a praca stacji nie wymaga częstych wizyt ekip energetycznych z regionów dystrybucji. Większość urządzeń kontrolujących, sterujących oraz zabezpieczających sieć znajduje się w szafach elektrycznych. Tego typu szafy sterownicze zawierają takie elementy jak styczniki, wyłączniki, bezpieczniki czy sterowniki. Głównym zadaniem tych elementów jest zagwarantowanie bezpieczeństwa użytkowników sieci energetycznej, całodobowy pomiar najważniejszych parametrów do których należy kontrolowanie napięcia czy natężenia prądu jak oraz regulacja i sterowanie urządzeniami takimi jak np. maszynami przemysłowymi. Koszty inwestycji w takie rozwiązania mocno się od siebie różnią z powodu zastosowań i jakości użytych urządzeń. Mimo tego każda z rozdzielnic musi spełniać szereg restrykcyjnych norm i dawać gwarancje poprawnej pracy. Najpopularniejszymi i najszerzej stosowanymi w gospodarstwach domowych są rozdzielnie tablicowe, stosowane w sieciach energetycznych o niskim natężeniu prądu. W przedsiębiorstwach natomiast znajdziemy rozdzielnie szafowe przystosowane do najwyższych natężeń sięgających do kilku tysięcy amperów. Na rynku możemy znaleźć oferty firm oferujących profesjonalny montaż rozdzielnic.
Systemy energetyczne w dobie XX wieku podlegają stałej modernizacji, celem osiągania jak najlepszych efektów pracy. Dzięki zastosowaniu szaf sterowniczych jak również zaawansowanych systemów automatycznych ingerencja człowieka w sieci została całkowicie zminimalizowana dzięki czemu stały się one synonimem niezawodności oraz bezawaryjności, zapewniając komfort korzystania z sieci zarówno użytkownikom domowym jak i dużym przedsiębiorstwom działającym w sektorze handlowo- usługowym.