Sztuka i codzienność – złocony Klimt na porcelanie

 

Secesja to przede wszystkim artystyczny styl użytkowy. Gdybyśmy poszukiwali korzeni współczesnej aranżacji wnętrz – na pewno znaleźlibyśmy je właśnie tam. Nowatorskie pomysły na wystrój mieszkań i ogólnie chęć upiększania codzienności to zasługa modernistów. I choć nie wszystkie „findesieclowe” projekty były udane – to jednak były jak przysłowiowy kamyk, który porusza lawinę inicjatyw. Za sprawą secesji – sztuka stała się dostępna dla zwykłych zjadaczy chleba i w swej nowej wersji nabrała charakteru dekoracji z tzw. wyższej półki. 

Złocone dzieła Gustava Klimta na porcelanie

porcelana klimt ze złoceniamiSecesyjni plastycy tworzyli witraże do okien kamienic, ozdobne świeckie budowle. Uwielbiali dekoracyjne złocenia, a w kształtowaniu swojego stylu szukali inspiracji w naturze. Niezwykłe malarstwo secesyjne do dziś znakomicie zdobi eleganckie wnętrza, a pomysłowi współcześni plastycy przenieśli je także na przedmioty użytkowe. Dzięki ciekawej koncepcji – możemy obecnie pić napoje z filiżanek z nadrukiem w postaci dzieła sztuki. Porcelana z artystycznym malarskim printem to znakomity sposób na uroczyste przyjęcie gości albo wykwintne udekorowanie saloniowej witryny. Szczególnie dzieła przedstawiciela austriackiej secesji, Gustava Klimta, świetnie realizują to nowe dla sztuki zadanie. Pełne mozaikowej ornamentyki i żółci, wzmocnionej na porcelanie autentycznymi złoceniami, pozwalają delektować się kunsztem obrazu, a przede wszystkim znakomicie dekorują wszystko, co znajduje się w jego otoczeniu. Niezwykła ceramiczna zastawa to najlepsza ozdoba stołu, a poza tym niepowtarzalna przyjemność korzystania z pięknych naczyń. Urok arcydzieł emanuje z nowatorskiego „nośnika”, ale nie zmienia swojego wyrazu. Porcelana Klimt ze złoceniami to też znakomity pomysł na podarunek. Możemy nim obdarować nie tylko wielbicieli fin de siecle, koneserów czy znawców użytkowej sztuki dekoracyjnej. Taka oryginalna ceramika po prostu podoba się każdemu i każdego potrafi zachwycić.

Połączenie dawnej sztuki dekoracyjnej ze współczesną użytkową to znakomity pomysł, który znalazł wyraz w wytwarzanych przez znamienite firmy ceramiczne przedmiotach. Szlachetna porcelana, piękna już sama w sobie, zyskała dodatkowy estetyczny walor przez umieszczenie na niej motywów secesyjnego malarstwa. Oryginalnie i pomysłowo zdobiona – może doskonale dekorować eleganckie wizytowe pomieszczenia, a przede wszystkim cieszyć swą niezwykłością obdarowywane nią osoby. Nietuzinkowe wytwory ceramiczne to zawsze znakomity zakup oraz prezent.