Jeszcze do niedawna słowo uzależnienie kojarzyło się nam głównie z alkoholizmem. Słysząc je mieliśmy przed oczami obraz wyniszczonej alkoholem osoby, która nawet nie zdawała sobie sprawy z tego do jakich spustoszeń doszło w jej organizmie. Jednak w ostatnim czasie możemy zaobserwować całą gamę różnego rodzaju uzależnień, począwszy od nikotyny poprzez hazard, zakupoholizm, uzależnienia od mediów a na narkomanii kończąc. Osoba uzależniona w ogóle nie zdaje sobie sprawy z dramatu jaki się wokół niej rozgrywa. Nie widzi niszczącej siły nałogu.
Jak wyleczyć narkomanię?
Najczęściej pierwszy kontakt z substancjami uzależniającymi odbywa się na zasadzie ciekawości, następnie dla wzmocnienia energii lub poprawy nastroju, a później już nawet nie kontrolujemy równi pochyłej w jaką się staczamy. Chociaż nadal nie zauważamy i nie dopuszczamy do siebie myśli o uzależnieniu. Narkomania to nadal jeden z większych problemów związanych z uzależnieniem. Dramatyczne jest to, że po różnego rodzaju dopalacze i substancje odurzające sięgają coraz młodsze osoby a nawet dzieci. Polega ona na coraz bardziej nasilającym się przymusie sięgania po substancję odurzającą której zażycie przynosi pozorną poprawę samopoczucia. W zależności od rodzaju substancji uzależniającej w bardzo krótkim czasie dochodzi do dużego wyniszczenia organizmu. Oczywiście osoba w uzależnieniu niczego nie zauważa i niczego nie jest świadoma, twierdzi że czuje się dobrze i rewelacyjnie funkcjonuje. Z czasem odczuwa tylko coraz większy przymus sięgania po substancje odurzające ale to również nie stanowi problemu. Leczenie i terapia najskuteczniejsze są w zamkniętych ośrodkach, w których oferowana jest polecana terapia dla uzależnionych od narkotyków. Jej początkiem jest akceptacja choroby, następnie w miarę wczesna diagnostyka i skuteczna terapia. Wszystko dopasowane do rodzaju uzależnienia oraz stanu wyniszczenia organizmu. Zazwyczaj odbywa się w trzech wariantach, krótkoterminowa w oddziałach i szpitalach psychiatrycznych od sześciu do ośmiu tygodni. Średnioterminowa w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień trwa około ośmiu tygodni, oraz długoterminowa połączona z detoksem i terapią indywidualną lub grupową trwająca do dwóch lat.
W trakcie terapii pacjent po odtruciu poznaje przyczyny problemu i stara się je wyeliminować. Uczy się pokonywać głód abstynencyjny, stara się odbudować relacje z rodziną i znajomymi. Ważnym elementem leczenia jest nauka asertywności co ma niebagatelne znaczenie po wyjściu z oddziału. Z pewnością trafi na osoby które mogły przyczynić się do powstania nałogu i ważną rzeczą jest wejście w odpowiednie relacje z nimi. Wszystko to zapewni skuteczna terapia.