Siodło i ogłowie – akcesoria jeździeckie

Niezależnie od tego, czy uprawiamy jeździectwo zawodowo czy rekreacyjnie, czy jesteśmy dorośli czy młodzi, najważniejszym ekwipunkiem do jazdy konnej jest siodło oraz ogłowie. Odpowiednio dobrane akcesoria zapewniają komfort zarówno jeźdźcy jak i zwierzęciu, co przekłada się na jakość treningu. Zarówno siodło jak i ogłowie powinny być wykonane z dobrej jakościowo skóry, której zaletami jest trwałość, odporność na zmienne warunki pogodowe oraz elegancki wygląd.

Akcesoria jeździeckie dla konia

ogłowie dla koniaAby odpowiednio dobrać siodło i ogłowie musimy po pierwsze wiedzieć jakie dokładnie będzie ich przeznaczenie. Inne akcesoria służą do ujeżdżenia, skoków czy do zwykłej jazdy rekreacyjnej. Przede wszystkim warto zadbać o jakość wykonania oraz materiałów, które przyczyniają się do wygody podczas jazdy. Pod siodło należy dobrać odpowiednio duży i miękki czaprak, aby żadne fragmenty nie ocierały konia szczególnie podczas upalnych dni. Wybierajmy te zrobione z naturalnych tkanin aby uniknąć odparzeń i dyskomfortu zwierzęcia. Do jazdy rekreacyjnej warto dobrać siodło o wygodnym siedzisku, a jeżeli będą z niego korzystać początkujący może się również przydać wysoki łęk zapewniający dodatkową asekurację i punkt wsparcia. Popręg powinien zostać wykonany z trwałego materiału, aby podczas podciągania zminimalizować możliwość pęknięcia i zrobienia krzywdy zwierzęciu. Ogłowie dla konia może składać się z różnych części. Nagłówek, naczółek, nachrapnik i podgradle to skórzane paski, które wyregulowane utrzymują ogłowie na końskim łbie. Naczółki często są zdobione dla lepszej prezencji. Dla konia najważniejsze jest wędzidło, które umieszczamy w pysku, dlatego nie może posiadać żadnych ostrych lub wystających fragmentów, aby nie wyrządzić mu krzywdy. Najważniejsze oczywiście jest delikatne obchodzenie się podczas prowadzenia konia i nieszarpanie go, co mogłoby uszkodzić zęby. Wodze, które trzyma jeździec aby zapobiec plątaniu i przekręcaniu się powinny być dodatkowo wyposażone w tak zwane motylki, czyli prostopadłe do wodzy fragmenty skórzanego paska. O posiadane akcesoria należy szczególnie dbać, aby zachowały swój elegancki wygląd i służyły nam jak najdłużej, dlatego regularnie poddawajmy je konserwacji i chrońmy przed nadmiernym wyeksponowaniem na zmienne warunki pogodowe.

Dla jazdy konnej nie są najważniejsze najlepsze i najdroższe akcesoria tylko umiejętności, szacunek i pokora względem zwierzęcia, które nosi nas na swoim grzbiecie. Podczas wyboru siodła i ogłowia weźmy pod uwagę przede wszystkim komfort konia i jego bezpieczeństwo, a dopiero potem nasze własne potrzeby. Dobra relacja między jeźdźcem a jego podopiecznym to klucz do udanych treningów czy sukcesów jeździeckich.