Rozdrabniacze do drewna

Zrębki drzewne to doskonały surowiec do produkcji bardzo popularnego opału w postaci pelletu i brykietu. Zrębki znajdują również zastosowanie w branży ogrodniczej gdzie służy jako materiał do ściółkowania lub do produkcji kompostu. Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że zrębki wytwarza się z odpadów pozostałych po wycince drzew i cięciach pielęgnacyjnych. Jest to zgodne z polityką oszczędności cennych zasobów drewna.

Różnorodne rodzaje rębaków

wytrzymały rębak do drzewaObecnie oferowany przez producentów wytrzymały rębak do drzewa można nabyć w trzech w trzech wersjach napędu. Mechanizm tnący jest wprawiany w ruch silnikami spalinowym, elektrycznymi lub w wersji współpracującej z ciągnikiem przez wał odbioru mocy. Rębaki do drewna to urządzenia bardzo odporne na przeciążenia powstające podczas pracy. Wykonywane są bowiem z bardzo dobrych materiałów konstrukcyjnych. Podstawowym modułem roboczym tych urządzeń są obrotowe tarcze lub bębny z umieszczonymi na nich nożami tnącymi wykonanymi z najlepszej stali narzędziowej. Daje to gwarancję długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania. Wszystkie elementy ruchome zabezpieczone są wytrzymałymi na urazy i warunki atmosferyczne blachami pokrytym warstwami antykorozyjnymi. Dzięki temu uzyskuje się urządzenie zapewniające duży poziom bezpieczeństwa pracy. Rębaki to maszyny znane już od wielu lat lecz te produkowane współcześnie są coraz bardziej zaawansowane. Posiadają systemy anty przeciążeniowe, elektroniczne układy regulacji wielkości zrębkowania i wiele innych czyniących z nich urządzenia na wskroś nowoczesne. Najważniejszą i bardzo pożądaną cechą rębaków jest ich mobilność, którą uzyskuje się przez umieszczanie na platformach i ramach kołowych oraz na platformach gąsienicowych. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania prac bezpośrednio w terenie nawet w najtrudniejszych warunkach. Swoistym rodzajem rębaka mobilnego jest model współpracujący z ciągnikiem. Może on być podwieszany na trójstopniowym układzie zawieszenia lub występuje w wersji kołowej podczepianej do haka traktora. Każdy rębak ma ściśle określone przez producenta maksymalne średnice przerobu materiału drzewnego dla poszczególnych rodzajów drewna. Jest to podstawowy parametr, którego użytkownik powinien ściśle przestrzegać chcąc uniknąć awarii urządzenia.

Rębaki do drewna cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców i użytkowników domowych. Wynika to bezpośrednio z możliwości dalszego przetwarzania zrębków oraz na rosnące zapotrzebowanie na cięcia pielęgnacyjne przy ciągach komunikacyjnych. Jest to sprzęt, który w pełni wpisuje się w rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa i wynikającą z niego konieczność wykorzystywania zasobów drzewnych w całości unikając strat.