Rodzaje kamizelek ratunkowych

Bodaj każdy wie, jak wygląda standardowa kamizelka ratunkowa. Pomarańczowe kamizelki są obecnie stosowane w większości sportów wodnych, a także bywają częstym wymaganiem przy wodnym transporcie osób, czy nawet rekreacyjnym pływaniu łodzią. W zależności od rodzaju i zastosowania, takie kamizelki różnią się od siebie materiałem wykonania, a także często posiadają dodatkowe funkcje, mogące w szczególnych wypadkach okazać się niezwykle przydatne.

Nowoczesna kamizelka ratunkowa

kamizelki ratunkoweNajbardziej podstawowe, najczęściej spotykane i najtańsze kamizelki ratunkowe są niczym więcej niż poliestrowymi kamizelkami, zwykle w jaskrawym pomarańczowym lub żółtym kolorze, wypełnionymi warstwą lekkiego styroduru. Często mają również odblaskowe pasy, by zwiększyć widoczność użytkownika w nocy. Wypełnienie jest lżejsze od wody, i pomaga utrzymać się na powierzchni przez długi czas, a jaskrawy kolor często jest nieocenioną pomocą dla ratowników, pozwalając łatwo znaleźć osobę w wodzie, mającą taką kamizelkę. W wielu sportach wodnych, a także w rybołówstwie i przemyśle wodnym ich używanie jest bezwzględnie wymagane. Również podczas rejsów jachtem czy transportem wodnym zaleca się ich zakładanie, a przynajmniej posiadanie w łatwo dostępnym miejscu. Bardziej zaawansowane i lepiej wyposażone kamizelki stosowane są w transporcie dalekomorskim. Najczęściej są to kamizelki w których zamiast zwykłego styroduru, dość podatnego na temperatury i uszkodzenia, stosowane jest tworzywo sztuczne lub żel pęczniejący pod wpływem wody. Posiada on podobne właściwości co styrodur, aczkolwiek pomaga lepiej utrzymać się na wodzie i nie ogranicza ruchu do tego stopnia co zwykła kamizelka. Do tego, specjalistyczne kamizelki posiadają również wiele kieszeni na potrzebne akcesoria. Można w nich zazwyczaj znaleźć kompas, wodoodporną latarkę o niewielkiej wadze i rozmiarach, miniaturową apteczkę a także dość często okulary do pływania, chroniące oczy przed wpływem słonej wody.

Kamizelki ratunkowe używane przez wojsko bywają jeszcze bardziej zaawansowane, często mając na wyposażeniu miniaturowe radio, lub inne urządzenie pomagające ratownikom zlokalizować osobę w wodzie. Równie często, wojskowe kamizelki są pokryte specjalną warstwą barwnika, rozpuszczającego się pod wpływem wody i tworzącego dużą, widoczną plamę na powierzchni, widoczną nawet z dużej odległości. Takie barwniki są zwykle w jaskrawych kolorach, podobnie jak same kamizelki, i znacznie ułatwiają zlokalizowanie poszukiwanej osoby przez grupy ratownicze.