Przełącznik zarządzalny w instalacjach sieciowych

Sieć w domu lub firmie to już obecnie standard wpisujący się w kategorię podstawowej instalacji na równi z prądem i telewizją kablową. Dostęp do Internetu posiada w Polsce już niemal każdy i dlatego sieć rozrosła się do tego poziomu. W sieci komputerowej podobnie jak w innych instalacjach istotny jest odpowiedni transfer i zarządzanie przesyłaniem informacji. Zespół urządzeń pracuje wspólnie aby dopilnować żeby odpowiedni pakiet danych trafił do adresata. Ważnym urządzeniem zajmującym się kierowaniem pakietów w sieci jest switch.

Rola przełączników zarządzalnych w transmisji danych

przełączniki zarządzalneKażdy komputer w sieci jest identyfikowany za pomocą adresu IP, jednak pula tych adresów jest ograniczona dlatego tworzy się podsieci oraz podsieci tych podsieci. W takiej pajęczynie połączonych ze sobą komputerów trudno jest zarządzać ruchem pakietów, aby prawidłowo trafiały tam gdzie powinny. Na szczęście sieć zaprojektowano tak, aby radziła sobie nawet w sytuacji, w której część komputerów będzie odłączona. Chodzi o to, że każda część sieci sama zarządza przesyłaniem pakietów w swoim zakresie i w taki sposób aby nie utrudniać tego innym. Dużą role odgrywają tutaj przełączniki zarządzalne czyli swego rodzaju rozdzielacze sieciowe, które łączą pewną część komputerów z innymi maszynami w sieci. To one zarządzają przesyłaniem pakietów uwzględniając potrzeby każdego użytkownika. Pełnią rolę nastawczego w taborze kolejowym przepuszczając jednych i blokując innych, aby nie zderzali się tylko czekali na swoją kolej. Ważnym elementem zarządzania tymi urządzeniami jest to, że przełączniki zarządzalne w przeciwieństwie do przełączników zwykłych można traktować jako urządzenie sieciowe ze swoim adresem, do których możemy się zalogować i zarządzać ustawieniami tych urządzeń. Regulacje są różne w zależności od rodzaju urządzenia. Można regulować transfer i ograniczać go dla niektórych użytkowników, można także ustawić widoczność każdego użytkownika dla innych a także wiele więcej. Informatycy pracujący przy dużych instalacjach cenią sobie takie możliwości, gdyż tylko one pozwalają na zapanowanie nad większą ilością urządzeń w sieci i nie powodują chaosu ani awarii.

Dzięki możliwości ustawienia takiego switcha administrator może wyłączyć w odpowiednim momencie grupę użytkowników bez konieczności fizycznego tego zrobienia. Wpływa to znacząco na bezpieczeństwo sieci i użytkowników w niej pracujących. Wprawdzie w podstawowych instalacjach domowych wystarczy posiadać zwykły przełącznik, to jednak możliwość posiadania bezpieczniejszej wersji jest często doceniana.