Profesjonalne systemy kontroli dostępu jako elektroniczne zabezpieczenie

Dostęp do budynków i całych stref, a także konkretnych pomieszczeń w tradycyjny sposób kontroluje się za pomocą zamków i kluczy. Ten rodzaj kontroli ma jednak wiele wad, niesie ryzyko zgubienia klucza, dostania się ich w niepowołane ręce, a także wymaga wymiany wszystkich zamków w przypadku zwolnienia jakiegokolwiek z pracowników. Tradycyjne systemy dostępu coraz częściej wypierane są przez funkcjonalne i elektroniczne urządzenia. Systemy kontroli dostępu ze specjalnym oprogramowaniem umożliwiają kontrolę i weryfikację wielu czynników oraz gwarantują wysoki stopień bezpieczeństwa.

Indywidualnie skonfigurowane systemy zabezpieczeń i dostępu

profesjonalny elektroniczny system kontroli dostępuCoraz częściej stosowane są w wielu przedsiębiorstwach, korporacjach, szpitalach i urzędach oraz wszelkich innych budynkach użyteczności publicznej. Umożliwiają przede wszystkim oddzielenie stref publicznych od służbowych i wpływają na poziom bezpieczeństwa, chroniąc przed przedostawaniem się niepowołanych osób oraz ewentualnymi kradzieżami. Zintegrowane z innymi systemami alarmowymi, monitorującymi znacznie podwyższają funkcjonalność oraz ułatwiają organizację pracy i zarządzaniem zasobami ludzkimi. Odpowiednio skonfigurowany profesjonalny elektroniczny system kontroli dostępu współpracuje z systemami operacyjnymi stosowanymi w zakładach i przedsiębiorstwach. Dostępność systemu odpowiednim działom usprawnia funkcjonowanie i organizację pracy, wpływa na procesy produkcyjne oraz w odpowiedni sposób zabezpiecza mienie oraz dane związane z prowadzeniem działalności. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie dostępu nieuprawnionych użytkowników do stref, a także nadawanie odpowiednich uprawnień i możliwość przebywania w strefach chronionych tylko i wyłącznie wybranych osób. Systemy składają się z dwóch rodzajów urządzeń. Pierwsze urządzenia wejściowe decydują o udostępnieniu chronionych stref za pomocą czytników kart i skanerów oraz wyjściowe, realizujące udostępnienie za pomocą rygli elektromagnetycznych, zamków elektrycznych czy bramek.

Z użyciem specjalnego oprogramowania system szybko integruje się z urządzeniami i usprawnia funkcjonowanie. Identyfikowanie użytkowników może być realizowane na urządzeniach wejściowych na wiele sposobów. W tym celu wykorzystywane są szyfratory numeryczne lub specjalne karty oraz wysoko wyspecjalizowane czytniki biometryczne. Im więcej zastosowań poszczególnych narzędzi, tym wyższe bezpieczeństwo i ograniczenie niepowołanych działań.Systemy współpracujące z innymi elementami zabezpieczeń monitorują i weryfikują dane za pomocą specjalnych urządzeń sterujących i zbierających dane.