Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie i dopóki nie odbiega ona znacznie od normy, dopóty nie ma się czym martwić. Jedne dzieci mają dryg do tańca, recytowania wierszy, czytania czy pisania, a inne liczenia i wykonywania skomplikowanych działań matematycznych. Jednak są też dzieci, które pomimo nauki, mają spore problemy na nauce i wywołuje to u nich silny stres.
Jak pomagać dziecku w nauce matematyki?
Edukacja dzieci rozpoczyna się już w domu, a potem jest kontynuowana w przedszkolu i placówkach oświatowych. Przeważnie do momentu rozpoczęcia nauki w szkole, nie rozpoznaje się u maluchów żadnych zaburzeń ani poważnych kłopotów w nauce, bo systematyczna edukacja rozpoczyna się dopiero w szkole podstawowej. Każdego roku wiele dzieci ma problemy z nauką matematyki, ponieważ jest ona jedną z najtrudniejszych. Jeżeli zaniedba się naukę podstaw, to później ciężko jest nadrobić zaległości i radzić sobie z bardziej skomplikowanymi zagadnieniami. Jednak są dzieci, które pomimo poświęcenia dużej ilości czasu na naukę, nadal mają spore kłopoty. Rodzice, którzy nie wiedzą jak można pomóc dziecku w nauce matematyki, powinni się udać na konsultacje do nauczyciela przedmiotu, pedagoga czy do specjalnej poradni dziecięcej. Czasem powodem pojawiających się kłopotów w nauce, są zaburzenia matematyczne, które objawiają się na wiele sposobów. Przede wszystkim takie dzieci mają problem z odczytywanie cyfr i znaków matematycznych, nie potrafią odczytywać godziny z zegarka, czy nie umieją wyciągać wniosków i analizować dziań arytmetycznych. Pomoc takiemu dziecku jest niezbędna, ponieważ takie zaburzenie będzie się z czasem pogłębiać i skutecznie utrudniać codzienne życie. Najskuteczniejszym sposobem na pomoc w nauce matematyki, jest wspólne odrabianie lekcji z dzieckiem i zachęcanie do wszelkich gier i zabaw, gdzie konieczne jest wykonywanie przeróżnych działań matematycznych. Dzięki temu dziecko oswaja się z deficytem i szuka sposobów na radzenie sobie z nimi. W przypadku zaburzeń, niezbędna jest pomoc specjalisty.
Matematyka może być łatwa i przyjemna, ale trzeba do niej odpowiednio podejść i ją zrozumieć. Zdecydowanie lepiej jest się uczyć poprzez zrozumienie niż wykucie na pamięć. Im więcej będzie matematyki w życiu dziecka, tym szybciej poradzi sobie ono z wieloma zagadnieniami. Praca rodzica z dzieckiem jest niezastąpiona, bo wzajemnie sobie ufają i mogą się uczyć przez zabawę, co przynosi najlepsze skutki. Im wcześniejsze rozpoczęcie terapii, tym lepsze efekty końcowe.