Odziedziczyłem ostatnio dom po rodzicach. Rodzice przez wiele lat nie chcieli w ogóle w niego inwestować. Z jednej strony rozumiałem to, że wystarczało im to co mieli, z drugiej ja miałem teraz problemy z przyszykowaniem tego domu do użyteczności. Czekał mnie generalny remont, który zaczynał się już od hydrauliki i instalacji elektrycznej. Jednak najwięcej problemów przyniósł mi dach. Dom był budowany wiele lat temu i ktoś zdecydował o tym, że będzie on pokryty eternitem. Niby nic dziwnego, bo w tamtych czasach był to bardzo popularny materiał na dach.
Gdzie dokonam profesjonalnej utylizacji azbestu?
Dopiero wiele lat później odkryto, że eternit jest bardzo niebezpieczny. Gdy tylko zaczynają w nim zachodzić pierwsze reakcje takie jak kruszenie, łamanie czy dziurawienie się, zaczyna się z niego ulatniać trujący azbest. Jest on niezwykle trujący dla zdrowia. Jest bezzapachowy, dlatego wielu osobom wydaje się nieszkodliwy. Nic bardziej mylnego. Nawet krótkotrwałe narażenie na jego wdychanie może wywoływać groźne choroby. To by tłumaczyło, dlaczego tata zmarł na raka płuc, a mama miała ciężką astmę. To wszystko skutki azbestu. Dach był w fatalnym stanie. Był bardzo podziurkowany i zniszczony. Zadzwoniłem do biura gminnego wysypiska śmieci i powiedziałem, że interesuje mnie profesjonalna utylizacja azbestu. Dostałem namiary na firmę, która wykona dla mnie taką usługę. Umówiłem się z nimi na pierwszy wolny termin. Przyjechali bardzo profesjonalnie zaopatrzeni. Od razu wiedziałem, że to fachowa firma, której można powierzyć utylizację tak niebezpiecznego odpadu. Pracownicy ekipy utylizującej byli ubrani w profesjonalne stroje ochronne. Firma miała koncesję na wywóz azbestu na odpowiednie, legalne składowisko tego typu odpadów. Po zakończonych pracach wystawili mi wszystkie potrzebne dokumenty. Była wśród nich informacja do inspekcji budowlanej o przeprowadzonych pracach rozbiórkowych oraz zaświadczenie o możliwości ubiegania się o zwrot kosztów utylizacji eternitu.
Dowiedziałem się bowiem, że jeżeli ktoś zdecyduje się legalnie zutylizować azbest lub eternit może ubiegać się o refundację ze środków urzędu miasta lub gminy. Taka refundacja wynosi od 60% do 100% poniesionych kosztów. Ja otrzymałem duży zwrot, ponieważ eternit na dachu był mocno uszkodzony, a takie są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Jedynym warunkiem zwrotu kosztów jest profesjonalna i legalna utylizacja tego odpadu. Dlatego bardzo się cieszę, że skorzystałem z usług tak fachowej firmy, która się tym odpowiednio zajęła i znała przepisy.