Pierwsza gitara – jak wybrać?

Gitara to jeden z najczęściej wybieranych przez dzieci instrumentów. Jest on prosty w opanowaniu, dość poręczny, a przede wszystkim – popularny. Przy wyborze tej idealnej gitary, która starczy mu na wiele lat, warto wziąć pod uwagę pewne istotne aspekty.

Jaka gitara będzie idealna na początek nauki?

jaka gitara dla dziecka na początekWyróżniamy wiele rodzajów gitar, ale te najpopularniejsze to klasyczna, akustyczna, elektryczna i basowa. Gitara basowa jest zupełnie odrębnym instrumentem, który wymaga zupełnie innych technik gry. Jaka gitara dla dziecka na początek będzie odpowiednia? Dla początkujących bardzo dobrym wyborem będzie gitara klasyczna. Ma ona bardzo szeroki mostek, co wbrew pozorom jest bardzo dobre dla kogoś, kto zaczyna od zera. Szeroki mostek pozwala palcom się rozciągnąć, co bardzo ułatwia łapanie bardziej skomplikowanych chwytów w przyszłości. Dodatkowo, gitara klasyczna wymaga strun nylonowych, które są przyjemne w dotyku nawet dla bardzo delikatnych palców. Wybierając ten model, mamy pewność, że dziecko nie zniechęci się tak łatwo do ćwiczeń przez ból palców. Gitara klasyczna wyróżnia się bardzo delikatnym brzmieniem. Na pewno spodoba się to rodzicom, ponieważ nie jest ono zbyt głośne. Jeżeli pociecha oczekuje czegoś innego, możemy wybrać gitarę akustyczną. Jej brzmienie jest znacznie bardziej dźwięczne, czyste i donośniejsze. Ten model gitary wymaga już jednak strun metalowych, które przy dłuższych ćwiczeniach mogą „zmęczyć” palce – zaczną one boleć i piec. Z biegiem czasu ich opuszki stwardnieją i uodpornią się, jednak może to zająć trochę czasu. Mostek gitary akustycznej jest już węższy, dzięki czemu łapanie chwytów jest znacznie prostsze. Możemy na niej grać palcami, ale także przy użyciu specjalnej, plastikowej kostki. Zarówno gitara klasyczna, jak i akustyczna występuje w rożnych rozmiarach, dzięki czemu dobierzemy ją do wieku i postury dziecka. Gitara elektryczna to ta, o której zazwyczaj marzą młodzi gitarzyści. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać ją na sam początek – pamiętajmy jednak, że jest ona dedykowana konkretnym gatunkom muzycznym. Muzyka rockowa i jej pochodne wykorzystuje inne techniki gry, które są znacznie bardziej uproszczone. Jeżeli pociecha marzy o graniu np. poezji śpiewanej lub muzyki akustycznej, warto, by dobrze nauczyła się podstaw.

Wybór pierwszej gitary dla dziecka nie jest łatwy. Po jego stronie leży zastanowienie się, czego tak naprawdę oczekuje od swojego instrumentu. Rodzice natomiast musi wybrać go tak, by gitara nie trafiła do kąta po pierwszych próbach gry. Dlatego do sklepu muzycznego po pierwszą gitarę najlepiej będzie wybrać się wspólnie.