Odpowiedni strój na motocykl

Zmiana w przepisach ruchu drogowego traktująca o możliwości poruszania się pojazdami jednośladowymi do pojemności stu dwudziestu pięciu centymetrów sześciennych, posiadając jedynie prawo jazdy kat B, przyczyniła się do zwiększenia liczby motocyklistów na polskich drogach. Wiele osób przesiadając się z auta na motocykl, zapomina o wielu potrzebnych elementach ubioru, kupując jedynie kask. Zapomina o odpowiednim ubiorze lub lekceważy te małe motocykle i uważa, że takowy sprzęt jest im niepotrzebny.

Wybór ekwipunku motocyklowego

odzież motocyklowaWraz z kupnem motocykla, niezależnie od jego mocy i pojemności powinniśmy dostosować do niego cały ubiór. Na zdrowiu nie powinno się oszczędzać, dlatego warto zainwestować w kompletny strój posiadający odpowiednie certyfikaty. Wiadomo, że nie należy popadać w skrajności, ponieważ nie zawsze droższe znaczy lepsze. Odzież motocyklowa powinna być kupiona od razu po zakupie motocykla. Podstawą jest kask, ten fakt nie podlega dyskusji. Kask najlepiej kupić nowy z dwóch powodów, po pierwsze kupując używany, nie wiemy, czy nie uległ on jakiemuś wypadkowi, a po drugie kask tylko raz się dopasowuje, później już nie zmienia kształtu swojego wnętrze, a wiadomo przecież, że jeśli kask ma być bezpieczny, to musi być dobrze dopasowany. Kolejnym elementem ekwipunku jest kombinezon, mamy do wyboru dwu i jednoczęściowe wykonane ze skóry i tekstylne. Kombinezony jednoczęściowe sprawdzają się bardzo dobrze na torach, do zwykłej jazdy lepiej kupić dwuczęściowy, ponieważ jest wygodniejszy. Im większe połacie jednolitego materiału tym kombinezon jest bezpieczniejszy, ponieważ szwy są najsłabszym miejscem i ich zbyt duża ilość może znacznie osłabić całą konstrukcję. Kolejnym elementem są buty, tutaj również mamy do wyboru dwa typy, pierwszy z nich to buty przed kostkę, które sprawdzają się do jazdy po mieście, a drugi typ to buty motocyklowe powyżej kostki, świetnie się nadają one do długich tras oraz wypadów na tor. Dzięki długiej cholewce stawy skokowe są zabezpieczone przed otarciami oraz złamaniami. Ostatnim elementem zaliczającym się do podstawowego ekwipunku motocyklisty są rękawice. To, że są nam potrzebne, zauważymy już przy pierwszej przejażdżce w temperaturze kilku stopni, gdy odczujemy zimno na dłoniach. Warto kupić rękawice skórzane ze wstawkami z karbonu, ponieważ poza ochroną przed zimnem mają one chronić nasze dłonie przed otarciami w razie wypadku.

Koszt całego stroju motocyklowego średniej klasy to około trzech tysiące złotych. Nie warto oszczędzać na odzieży motocyklowej, ponieważ to jest nasz jedyny system bezpieczeństwa chroniący nas w przypadku niechcianej sytuacji drogowej, jaką jest wypadek. Obecnie prawo polskie nakazuje posiadanie tylko kasku i pełnych butów, niekoniecznie motocyklowych, ale warto zaopatrzyć się w cały ekwipunek nie by ominąć mandaty, a dla własnego zdrowia.