Poza różnego rodzaju kursami, przewidzianymi przez Polski Związek Alpinizmu istnieje na rynku szkolenia wspinaczkowego usługa organizacji obozów wspinaczkowych. O ile sam kurs ma za zadanie przygotować nas do wspinaczki pod kątem praktycznym i teoretycznym, tak obóz wspinaczkowy ma za zadanie sprawdzić naszą teorię i niewielką praktykę w terenie, a także zapoznać nas ze specyfiką wyjazdów w charakterze wspinaczkowym. A charakterystyka tego typu wyjazdów jest zdecydowanie specyficzna.
Doskonalenie wspinaczki i naszego życia
Weźmy pod lupę kurs taternicki. Podczas jego odbywania dowiadujemy się podstaw specyfiki wspinaczkowej w terenie wysokogórskim. Czas kursu to minimum 10 dni, z czego 9 dni musi odbyć się w terenie. 10 dni to nie jest długi czas, żeby poznać od A do Z wszystkie niuanse organizacji i organizowania się na wspinaczkę wysokogórską. Zwłaszcza, jeżeli czuwa nad nami opiekun, sprawdzający i korygujący na bieżąco nasze poczynania. Obóz wspinaczkowy uczy nas samodzielności i sprawdza naszą odporność na trudy przebywania w terenie wysokogórskim. Poza samą wspinaczką, równie ważnym elementem jest element poza wspinaczkowy, czyli kwestie organizowania sobie snu, organizowania sobie pożywienia, przygotowanie do wyjścia i okrzepnięcie w trudnych warunkach górskich. Obozy wspinaczkowe mogą być także organizowane dla młodszych pasjonatów wędrówek górskich i wspinaczek. Na tego typu wyjazdach uczestnicy uczą się podstaw wspinaczki, spędzają czas na łonie natury, zajmują się w dużej mierze kwestią organizacji swojego pobytu i życia w warunkach obozowych. Jest to świetny rodzaj na przygotowanie swoich pociech pod przyszłe kursy wspinaczkowe, a także na spędzenie ferii lub wakacji w górach. Najlepszy obóz wspinaczkowy to taki, na który my, albo nasze dzieci, chcemy wracać w następnych latach. Obozy wspinaczkowe mają również charakter synkretyczny. Łączą w sobie cechy przygotowań wspinaczkowych i przygodowych z elementarnymi cechami survivalu. Oczywiście, każda z tych cech, może przydać się nam lub naszym dzieciom w przyszłości.
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego obozu wspinaczkowego warto się zastanowić jakiej charakterystyki wspinaczkowej ma dotyczyć odwiedzany przez nas teren. Czy ma to być teren górski, skałkowy, a może teren wysokogórski. Za każdym razem powinniśmy przemyśleć, co chcemy takim obozem osiągnąć? Zaszczepienie u naszych dzieci pasji do gór i do przygody? A może rozwój naszych umiejętności wspinaczkowych poprzez umocnienie naszych postaw organizacyjnych i technicznych w pożądanym przez nas zakresie.