Maszyny wytrzymałościowe są przyrządami służącymi do badania wytrzymałości materiałów. Na rynku jest dostępne wiele urządzeń, które to umożliwiają. Próbki materiałów poddawana jest silnym naprężeniom prowadzącym do jej odkształcenia. Mierzone są przy tym wartości sił i odkształceń. Znajdują zastosowanie przy badaniach materiałów metalowych, tych z tworzyw sztucznych oraz kompozytowych.
Zalety stosowania zrywarki
W analizie i badaniach własności wytrzymałościowych materiałów wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny, wśród których znajdują się między innymi uniwersalne modele sterowane komputerowo oraz maszyny do skręcania drutu czy młoty Charpy’ego. Obecnie na rynku jest dostępne wiele rodzajów maszyn wytrzymałościowych. Jednym z nim są prasy, które stosuje się do testowania cegieł czy betonu. Wywierają one nacisk na testowany materiał i sprawdzają jak długo on wytrzyma. Głównie spotyka się je w kopalniach. Innym rodzajem maszyn wytrzymałościowych są zrywarki, które służą do badania materiałów na rozciąganie, ściskanie, ciągnięcie, gięcie i cięcie materiałów. Wytrzymała zrywarka zbada statyczną wytrzymałość na zrywanie, jak i wytrzymałość dynamiczną, która jest związana z krótkotrwałymi udarami działającymi na rozciągany element. Zrywarka pozwala na rejestrowanie zależności między przyrostem długości rozciąganej próbki a wytworzoną siłą. Testy dynamiczne na zrywarce są podstawową metodą badania i certyfikacji lin dynamicznych używanych we wspinaczce. Inne maszyny wytrzymałościowe to prasy i twardościomierze. Znajdziemy je w profesjonalnych laboratoriach, które na zlecenie klientów przeprowadzają testy wybranych materiałów. W zakładach produkcyjnych, gdzie na miejscu są testowane wyprodukowane tworzywa. Za ich pomocą testowane jest drewno, metal, ceramika, guma, tworzywa sztuczne, a nawet żywność. Maszyny wytrzymałościowe są stosowane wszędzie tam, gdzie konieczna jest znajomość właściwości parametrów określonych materiałów. Maszyny wytrzymałościowe różnią się rozmiarem, co pozwala zadawać obciążenia od 0,001 N przy próbach wytrzymałości np. pojedynczych włókien do nawet 300 N przy gięciu stali.
Innym rodzajem zrywaki jest ta stosowana na placach budowy. Jest to maszyna wykorzystywana do robót ziemnych do spulchniania gruntu (podłożą) przed dalszym urabianiem lub usuwaniem nawierzchni. Rzadko występuje jako urządzenie autonomiczne (z własnym napędem). Nie należy ich mylić ze zrywarkami, które są wykorzystywane w laboratoriach i fabrykach do testów wytrzymałościowych.