Niezbędne szkolenia dla pracowników

W każdej pracy mogą zdarzyć się groźniejsze lub mniej groźne wypadki. Pewnie wielu z was nie raz zastanawiało się nad tym, jak zachowałoby się w jakiejś kryzysowej sytuacji. Prawda jest taka, że nigdy się tego nie dowiemy, dopóki owa sytuacja się nam nie przytrafi. Możemy jedynie zwiększyć swoją szansę na to, że zachowamy zimną krew i zrobimy coś dobrze, odbywając szkolenia z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy. Pozwoli nam to wyrobić odpowiednie nawyki oraz zmniejszy ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek niechcianej sytuacji podczas pracy.

Szkolenie pozwalające wykonywać pracę

szkolenia okresowe w Rudzie ŚląskiejWielu pracowników słysząc o tym, że muszą pojechać na jeden lub dwa dni na jakieś szkolenie, związane z bezpieczeństwem i higieną ich pracy, strasznie na to narzeka. Jest to bardzo złe podejście. Wszystko jest w porządku, jeśli nic złego się nam nie dzieje, ale jeśli już coś się zdarzy, to nie wiemy jak się zachować. Dlatego warto odbyć co jakiś czas szkolenie. Pozwala nam to uzmysłowić sobie zagrożenie, jakie czyha na nas podczas wykonywania codziennych czynności oraz uczy odpowiednich zachowań. Szkolenia okresowe w Rudzie Śląskiej odbywają się codziennie przez cały rok. Możemy zgłosić się na kurs sami, nawet będąc aktualnie bezrobotnym, dopiero chcąc podjąć jakąś konkretną pracę. Jeśli jesteśmy pracownikami jakiejś firmy, to pracodawca powinien nam zapewnić możliwość odbycia takiego kursu. Po kursie BHP, trwającym nie dłużej niż jeden dzień zyskujemy pozwolenie na wykonywanie zawodu na dany czasu. Jeśli jesteśmy pracownikami fizycznymi, specyfika naszej pracy jest dość niebezpieczna, ponieważ pracujemy ze sprzętem ciężkim lub jesteśmy np. spawaczami, to takie szkolenie powinniśmy odbyć nie rzadziej niż raz w roku. W przypadku, gdy wykonywany przez nas zawód zalicza się do grupy tak zwanych zawodów biurowych, szkolenie odbyć powinniśmy raz na pięć lat. Pozwolenie, które otrzymujemy po zakończeniu kursu, jest przypisane bezpośrednio do naszej osoby, więc nawet jeśli w czasie jego ważności zmienimy zakład pracy, ale będziemy zatrudnieni na tym samym stanowisku, to nie musimy go ponawiać do czasu jego wygaśnięcia.

Szkolenia z bezpieczeństwa higieny pracy odbywają się przez cały rok w ośrodkach szkoleniowych. Koszt na osobę nie przekracza stu złotych. Jeśli jesteśmy właścicielami firmy i mamy do przeszkolenia kilkunastu pracowników jednocześnie to nie musimy ich wysyłać do żadnego z ośrodków, takie szkolenie mogą odbyć w firmie, z tym że musi być ono przeprowadzone przez osobę do tego uprawnioną.