Nie tylko sportowcy zmagają się z kontuzjami; coraz większa liczba osób skarży się na bolesne dolegliwości stawów i kończyn, pomimo braku intensywnego wysiłku. Ból, występujący w ciele, to oznaka pewnych nieprawidłowości i nie należy go lekceważyć. Warto mieć w swojej domowej apteczce doraźne środki pierwszej pomocy, takie jak maści czy okłady z mrożonej żywności. Nie są to jednak metody, sprawdzające się na dłuższą metę, dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, żeby zapobiec powstawaniu kontuzji i jak o nie dbać, by szybko powrócić do zdrowia i cieszyć się z odzyskanej sprawności.
Zabezpiecz swoje kolana i zapobiegaj
Regularne uprawianie sportów jest wskazane przez WHO jaki współczynnik, który wspomaga utrzymanie zdrowego ciała w dobrej kondycji. Niektórzy stosują się do tej zasady w minimalnym stopniu, są jednak też ci, którzy przekraczają swoje granice możliwości i wytrzymałości. Z wiekiem stawy stracą swoje właściwości i są bardziej podatne na kontuzje, dlatego osoby w starszym wieku powinny zachowywać szczególną ostrożność podczas wykonywania na przykład domowych prac fizycznych. Nie oznacza to jednak, że nie można się podejmować żadnych aktywności – absolutnie nie! Ruch i ćwiczenia należy dopasować indywidualnie, aby zapobiec kontuzjom czy po prostu zwykłemu bólowi. Najczęstszymi obrażeniami jest ból kolana. Może on występować u każdego, bez względu na wiek. U dzieci powodem są stłuczenia i obtarcia, niegroźne i niewymagające szczególnej interwencji. U młodzieży sprawa z kolanami i stawami nieco się komplikuje, ponieważ często notowane są zbyt gwałtowne skoki wzrostu w ciele młodego człowieka. Kolana nie nadążają w rozrastaniu się i może to powodować niemały ból. Polecane są wtedy dodatkowe stabilizatory na kolana, które podtrzymują rzepkę we właściwym miejscu. Dla dorosłych, podejmujących aktywności fizyczne, takie jak bieganie, fitness czy ćwiczenia siłowe, przeznaczone są specjalne zestawy ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić powięzi i cały staw kolanowy, by był silny i nie ulegał urazom.
Oprócz profesjonalnych stabilizatorów, dostępnych w sklepach medycznych na receptę od ortopedy, można zaopatrzyć się w taśmy kinezjologiczne. Okleja się nimi całą rzepkę; spełniają podobne zadanie, co stabilizatory. Są najczęściej wykorzystywane przez biegaczy – jest to świetna i niedroga alternatywa, która wspomaga kolano i ogranicza odczuwanie bólu podczas wysiłku. Problemy ze stawami mają również osoby otyłe, dlatego ważne jest, by nie pozwolić „zapuścić” swojego ciała, rezygnując ze sportów.