Najbardziej wytrzymałe buty świata

Istnieje rodzaj obuwia, który doskonale sprawdza się we wszelkich outdoorowych aktywnościach, bez względu na rodzaj gór, w których mamy zamiar wędrować, czy lasy, które obierzemy sobie na aktywność survivalową lub bushcraftową. Mowa tutaj o butach taktycznych. Nazwa tego typu obuwia pochodzi z terminologii mundurowej, wojskowej oraz policyjnej, i obejmuje swoją definicją buty na wszelkiego rodzaju niedogodności terenowe i klimatyczne.

Kevlar, czyli kamizelka kuloodporna w bucie

buty taktyczne z kevlaremProducenci obuwia wojskowego prześcigają się w technologiach. Jak wiemy dokładnie, wojsko jest zawsze pierwszym beneficjentem nowości technologicznych. Buty taktyczne z kevlarem, materiałem wykorzystywanym do produkcji kamizelek kuloodpornych i hełmów wojskowych są ostatnimi czasy rozchwytywane wśród wielu armii i służb mundurowych świata. Kevlar jest zazwyczaj wykorzystywany jako wzmocnienie podeszwy i rantów obuwia. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w postindustrialnych warunkach, pełnego gruzu, gwoździ i drutu kolczastego. Najlepsze buty z kevlarem wytrzymują nacisk do 140 kilogramów na gwoździa. Gwóźdź lub drut kolczasty może przebić podeszwę, ale nad podeszwą znajduje się kilkumilimetrowa warstwa kevlaru, która odgranicza stopę od potencjalnego kontaktu. Użyteczność butów z kevlarem w warunkach pracy służb specjalnych jest szczególnie pożądana ze względu na zbrojenia terenu jakie stawiają przestępcy lub obce wojska. W wielu operacjach policyjnych i wojskowych był to realny problem. Dobre buty taktyczne powinny być również wyposażone w podeszwę antypoślizgową oraz w system odprowadzania wilgoci. Współczesne, najpopularniejsze systemy odprowadzania wilgoci chronią but przed dostaniem się wody do środka i jednocześnie odprowadzają wilgoć znajdującą się wewnątrz buta. Warto zwrócić również uwagę na twardość podeszwy i porównać ją do charakterystyki miejsc, w których planujemy aktywność. Im bardziej giętka podeszwa, tym szybciej i sprawniej będziemy się poruszać. Im twardsza podeszwa, tym wygodniej będzie nam się poruszać w terenie skalistym, górskim.

Dobór odpowiedniego buta taktycznego powinna poprzedzać analiza miejsc, w których planujemy aktywność outdoorową. Oczywiście, buty taktyczne powinny się sprawdzić wszędzie, natomiast detale decydują o końcowym komforcie noszenia obuwia. But z kevlarem jest świetnym dodatkiem, dającym nam poczucie bezpieczeństwa. But z dobrą membraną odprowadzającą wilgoć z dodatkiem kevlaru da nam komfort poruszania się po terenach podmokłych, gdzie tak naprawdę nie wiem, po czym stąpamy.