Montowanie szaf sterowniczej

Zarówno w okolicy obiektów użytku publicznego, jak i w prywatnych domostwach, niezbędne jest kontrolowanie obiegu przepływu i napięć prądu. Do tego celu korzysta się ze specjalnych szaf sterowniczych. Są to większe lub mniejsze obiekty, wykonane ze stalowej obudowy. W środku zaś znajdują się kontrolki, które pokazują dokładny poziom zużycia prądu, jak i informują o stanie innych parametrów. 

Jak zamontować szafę sterowniczą?

montaż szafy sterowniczejSzafy sterownicze, to prostokątne obiekty, wykonane z solidnych materiałów, takich jak stal. W środku znajdują się kontrolki, wyświetlacze i sygnalizatory, służące do odczytu parametrów zużytego prądu i nie tylko. Są to przedmioty, które muszą zostać specjalnie zabezpieczone, a dostęp do nich mogą mieć jedynie uprawnione osoby. Zamykane są na klucz, a na ich powierzchni znaleźć się powinny odpowiednie ostrzeżenia, w formie naklejek. Szafa sterownicza służy także do określania jakości i mocy działania różnych podzespołów. Można nazwać to urządzenie urządzeniem badawczym, ponieważ kontroluje jakość przesyłu prądu do różnych urządzeń. Jeżeli bada ono działanie prądu na terenie hal produkcyjnych lub bada przesył prądu na liniach kablowych, szafa przybiera większe rozmiary niż wtedy, gdy wykorzystywana jest na terenie indywidualnych parcel mieszkalnych. Na halach produkcyjnych bada ono pracę każdej z maszyn, od największych urządzeń, po te najdrobniejsze. Montaż szafy sterowniczej powinien być wykonany przez profesjonalną firmę. Wymaga to posiadania wiedzy z zakresu energetyki. Profesjonalna firma jeszcze przed zamontowaniem zbada środowisko, które ma kontrolowane być przez szafę sterowniczą. Określ też jaką ilość podzespołów ma badać aparatura. Po określeniu rozmiarów szafy wykuje się specjalne otwory, przez które przeciągnięte zostaną kable. Takie otwory także udostępniają szybki dostęp do aparatury, znajdującej się w środku. Następnie montuje się specjalne szyny, w których mocuje się aparaturę. Potem wszystkie przewody muszą zostać podpięte do odpowiednich sygnalizatorów. Taka szafa musi zostać specjalnie uziemiona. Wszystkie przewody, sygnalizatory i kontrolki powinny mieć odpowiednie oznaczenie, tak żeby jak najbardziej ułatwić proces odczytywania parametrów kontrolnych z szafy. Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się montażem szaf. Wybierzmy taką, która posiada wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. 

Montaż szaf, za pomocą której możliwe jest sterowanie przepływem i natężeniem prądu, jest zadaniem jedynie dla profesjonalnej firmy. Dobierze ona rozmiary takiej szafy do ilości elementów, które ta szafa ma kontrolować. Dzięki specjalnym otworom i szynom zainstaluje aparaturę w środku, a następnie dokładnie oznaczy badane parametry, tak by ułatwić odczyt liczników.