Metody usprawniania produkcji

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na towary konsumpcyjne, producenci koncentrują się na usprawnianiu produkcji. Aby zaspokoić popyt trzeba doskonalić i maksymalizować produkcję dóbr konsumpcyjnych. Poszukiwane są metody, które usprawnią produkcje i pozwolą zapełnić półki pożądanymi towarami.

Jak produkować dużo i szybko?

budowa linii produkcyjnychHistorycznie rzecz ujmując, produkcją wszelkich dóbr konsumpcyjnych, zajmowały się warsztaty rzemieślnicze i manufaktury. Ich wyroby były wysokiej jakości, trwałe i drogie, a czas produkcji mocno wydłużony. Tymczasem zapotrzebowanie jest na dużo, szybko i tanio. Zaczęła się więc budowa linii produkcyjnych. Linię produkcyjną można zbudować wówczas, kiedy większość elementów danego produktu wykonywana jest za pomocą maszyn, zaś człowiek obsługuje maszyny i ewentualnie wykonuje drobne czynności wykończeniowe. Przemieszczanie się poszczególnych elementów i całego wyrobu pomiędzy kolejnymi maszynami odbywa się za pomocą różnego typu taśmociągów. Zazwyczaj maszyny produkcyjne i taśmociągi mają napęd elektryczny. Linie produkcyjne mają zastosowanie we wszystkich przemysłach, produkujących dobra użytkowe. Dotyczy to również rolnictwa przemysłowego i produkcji spożywczej. Budowa linii produkcyjnych znacząco zmniejszyła udział jednostki ludzkiej w powstawaniu towarów konsumpcyjnych. Jest to podyktowane nie tylko szybkim rozwojem automatyki, ale brakiem pracowników, który wymusza ten szybki rozwój. Maszyny nie tylko wytwarzają poszczególne elementy danego przedmiotu, ale również obsługiwane są przez inne maszyny, czyli automaty. Znamiennym przykładem produkcji XXI wieku jest zaprezentowana linia produkcyjna samochodu osobowego, w której nie odnotowano obecności ani jednego człowieka. Niewątpliwie produkcja dóbr konsumpcyjnych, za pomocą linii produkcyjnych jest tania i efektywna. Uzyskuje się szybko dużo towarów dobrej jakości. Utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny też nie stwarza problemów. Linia produkcyjna nie ma określonych parametrów, ani liczby maszyn, które ją stanowią. Jest to zależne od ilości elementów i stopnia trudności ich uzyskania, danego produktu.

Linie produkcyjne to przyszłość w każdym obszarze wytwarzania, ale również w większości usług. Wszędzie tam, gdzie maszyny i automatyka będą mogły zastąpić człowieka i jego pracę. Prace badawcze poświęcone tym zagadnieniom wybiegają daleko w przyszłość, doskonaląc to co już jest w użyciu i szukając nowych rozwiązań. W precyzji,dokładności i powtarzalności czynności,człowiek już przegrywa z linią produkcyjną,czyli z maszyną.