Meble z inkrustacjami

Technika inkrustacji jest znana od czasów starożytnych. Ta technika, wraz z intarsją, narodziła się na terenach starożytnego Egiptu oraz Bliskiego Wschodu. Jej rozwój rozpoczął się w czasach Imperium Rzymskiego. Następnie w XV w. powstała szkoła intarsji, a dopiero w XVI w. obie te techniki zyskały popularność wśród bogatych rodzin europejskich. Obie te metody pozwalają na maksymalne wykorzystanie surowca jakim jest drewno.    

O eleganckich meblach z inkrustacjami

luksusowe meble z inkrustacjamiInkrustacja polega na zdobieniu mebli innymi materiałami, np. kość słoniowa, masa perłowa, metale i kamienie szlachetne. Płytki układane są we wzory figuralne, roślinne lub ornamenty. Najczęściej możemy spotkać przykłady inkrustowanych dzieł w zbiorach znalezisk ze starożytnego Egiptu lub Mezopotamii. Techniką często kojarzoną z inkrustacją jest markieteria. Polega ona na wycinaniu i komponowaniu z drewna o różnym usłojeniu i kolorze bogatych, skomplikowanych wzorów. Luksusowe meble z inkrustacjami są w cenie, operowanie techniką inkrustacji to sztuka, której bardzo trudno jest się nauczyć; wymaga wiele cierpliwości, czasu i talentu. Wzory nadają meblom wyjątkowości i charakteru. Niestety przegrywają one z masowo produkowanymi wyrobami. Najsłynniejsze meble inkrustowane wyszły spod ręki André Charlesa Boulle’a i zdobią one pokoje Wersalu. Na życzenie Króla Słońce stworzył on kunsztownie wykonane meble inkrustowane cyną, miedzią i szylkretem. Zyskał on miano najzręczniejszego twórcy szaf, a inkrustacja wykonana z płytek szylkretu i mosiądzu została nazwana jego imieniem. Najpopularniejszymi motywami są antheminy (stylizowane wiciokrzewy), owoce oraz ptaki, ale także herby, słońca i monogramy. W baroku ewoluowały one w scenki rodzajowe, a w czasach empire i biedermeieru dominowały wzory geometryczne. Najstarszym przedmiotem zdobionym inkrustacją jest cedrowy sarkofag sprzed 4000  tysięcy lat. W starożytności wykładano je marmurem, kością słoniową i drewnem cisowym. W XIV w. w tej technice przodowali włosi. W Polsce intarsjowanych mebli, drzwi i portali słynął Toruń.

Znalezienie fachowca, który podejmie się odnowienia czy nawet wykonania inkrustowanych mebli jest bardzo trudne, lecz nie niemożliwe. W dzisiejszych czasach niewielu stolarzy i renowatorów zabytków trudni się tą profesją. Taka praca wymaga precyzji oraz doświadczenia – jest to najtrudniejsza ze sztuk stolarskich. Inkrustowanie i intarsjowanie mebli jest bardzo drogie i żmudne, dlatego bogaci Arabowie czy Rosjanie poprzez zakup inkrustowanych mebli tworzą lokatę kapitału.