Materiały do izolacji rurociągów

Rury to ważny i zarazem podstawowy element każdej instalacji cieplnej, kanalizacyjnej, chłodniczej czy gazowej. Są to inwestycje długofalowe, które wykonuje się raz na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Aby dobrze nam służył i spełniały swoje funkcję warto zadbać o ich izolacje zwłaszcza jeśli mowa o rurociągach cieplnych i chłodniczych. Niedopatrzenie tej kwestii może bowiem skutkować nadmierną utratą temperatury, a co z tym idzie i zwiększonymi kosztami chłodzenia bądź ogrzewania.

Izolowanie rurociągów cieplnych i chłodniczych

izolacje rurociągówZacznijmy od izolacji termicznej i głównych jej zasad. Jej podstawowe zadanie to ograniczenie utraty ciepła dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody od momentu jej wyjścia ze źródła ciepła aż do dotarcia jej do grzejników. Jeśli mamy do czynienia ze znaczną stratą ciepła wówczas warto rozważyć założenie większych grzejników. Z kolei temperatura w instalacjach chłodniczych powinna niewiele różnić się od temperatury otoczenia. Dlatego należy zadbać o odpowiednią izolację instalacji. Jej celem jest unikniecie skraplania się na nich pary wodnej, która pochodzi z powietrza. Może wydawać się komuś to nieprawdopodobne, ale znaczna ilość spływającego czynnika może doprowadzić nawet do zalania pomieszczenia. Jeśli w pomieszczeniu panuje duża wilgotność, to para wodna może skraplać się nawet na stalowych rurach, które przewodzą zimną wodę. Dlatego powinniśmy zadbać o termiczne izolacje rurociągów. Oczywiście aby to zrobić należy sięgnąć po materiały z tworzywa sztucznego. Są one najczęściej wybierane. Należy do nich styropian czy polietylen. Można także dodatkowo zakupić okładziny PCW lub aluminiowe. Najpopularniejszy materiał jak nie trudno się domyślać to panka polietylenowa. Jest ona wytrzymała zarówno na wysokie jak i na niskie temperatury dlatego nadają się jako izolacji rur chłodniczych i cieplnych. Sprawdza się w temperaturze od -80 do 105 stopni C. Wilgotność powietrza nie ma na nią wpływu.

Izolacja rurociągu może być wykonana na wiele sposobów. Znana jest także metoda izolacji za pomocą wełny mineralnej lub szklanej. Jest to także często spotykany sposób w przemyśle czy w kotłowniach. Jej zaletą jest duża wytrzymałość na wysokie temperatury, nawet do 500 stopni C przy wełnie szklanej. Charakteryzuje się też dobrą elastycznością. Czasami sięga się także po styropian. Należy pamiętać, że sprawdzi się dobrze, ale w temperaturach do 80 stopni C. Podobnie zresztą jak pianka na bazie kauczuku. Jak widać wszystko zależy od panujących warunków, a więc to nimi powinniśmy się kierować przy wyborze materiału izolacyjnego.