Jeszcze kilka lat temu, szkolenia na pilotów dronów byłyby uznane za niepotrzebny wysiłek. Obecnie jednak, coraz więcej organizatorów imprez życzy sobie certyfikatów od osób które zatrudniają się na stanowisko operatora drona filmującego przebieg eventu. Również pokazy dronów wyczynowych często wymagają posiadania takiego certyfikatu przez osoby uczestniczące, by taki pokaz mógł w ogóle się odbyć.
Profesjonalne szkolenie pilotażu drona
Pilotowanie drona nie jest wcale taką łatwą zabawą. Razem z kolegami z zespołu przekonaliśmy się o tym w praktyce, od wielu lat urządzając pokazy dronów, a od niedawna również oferując szkolenia nowym operatorom. Do codziennego użytku nie trzeba wiele wprawy. Rekreacyjne pilotowanie drona często można porównać do zabawy samochodem rc. Inaczej jednak jest w przypadku gdy drona wykorzystuje się zawodowo. Podczas pokazów może dojść do wielu sytuacji, w których wymagany będzie duży poziom umiejętności pilotażu oraz właściwa reakcja w sytuacjach, które potencjalnie mogą zagrozić publiczność. Organizowane przez nas szkolenie na operatora drona porusza właśnie takie zagadnienia. Jednym z pierwszych tematów na każdym nowym szkoleniu jest właśnie sztuka pilotażu dronów o różnych parametrach w trudnych warunkach i właściwe zachowanie w awaryjnej sytuacji, podczas usterki maszyny czy nagłego braku zasilania jak również utraty sygnału w powietrzu. Przygotowanie operatorów do takich sytuacji jest niezwykle ważne, i bez właściwiej wiedzy w tym polu, egzamin końcowy nie może być zaliczony. Szkolenie to było przeprowadzane na różnych modelach dronów, które inaczej zachowywały się podczas lotu, nawet w tych samych warunkach. Lekkie modele wyczynowe były bardzo trudne do kontrolowania przy silnym wietrze, a ciężkie i zwykle stabilne drony obserwacyjne posiadały bardzo powolną reakcję na nagłe manewry. Oba te modele wymagały dogłębnego poznania ich możliwości i charakterystyki. Dzięki takiej wiedzy, potencjalni operatorzy mogli z łatwością pilotować niemal każdy rodzaj drona z taką samą precyzją, niezależnie od jego modelu i zastosowania.
Poziom takiego szkolenia był bardzo wysoki, a testy praktyczne wymagające, głównie mające za zadanie określić osoby o predyspozycjach, lub ich braku, do profesjonalnego, zawodowego użytkowania dronów. Jako iż byliśmy firmą zarejestrowaną i posiadającą uprawnienia szkoleniowe, certyfikaty przez nas wystawiane były honorowane niemal przez wszystkich pracodawców i upoważniały posiadacza do pilotowania drona na imprezach masowych i pokazach, podobnie jak prawo jazdy upoważnia do kierowania samochodem.