Keramzyt do uprawy doniczkowej

Prowadzenie ogrodu czy choćby doniczkowych roślin w domowym zaciszu jest zajęciem wymagającym czasu oraz zaangażowania. Niekiedy potrzebujemy dodatkowych środków zaradzających problemom z przelaniem przy podlewaniu bądź z ewentualnym gniciem korzeni. Dlatego ciekawym produktem jest keramzyt, który wykorzystywany jest zarówno w ogródkach, jak i w doniczkach. To granulki całkowicie nieszkodliwe dla środowiska oraz samych roślin, przez co coraz więcej ogrodników poleca ich użytkowanie przy prowadzeniu roślin w ogrodzie, jak i na balkonach.

Keramzyt w codziennym użytku ogrodniczym

keramzyt spulchniający do doniczekSadzenie roślin w ogrodach i doniczkach wymaga czasu oraz skupienia, jednak można na przyszłość wykluczyć klika istotnych ogrodniczych problemów dzięki produktowi takiemu jak keramzyt spulchniający do doniczek, czy ogrodów. Do czego wykorzystuje się keramzyt? Przede wszystkim do drenażu. Gdy sadzimy rośliny w doniczkach wystarczy wsypać parę centymetrów keramzytu na samo dno, a potem dać ziemię i roślinę. Zapobiegnie to przelewaniu oraz gromadzeniu wody, co często skutkuje gniciu korzeni i szybkim obumieraniu rośliny. Sam keramzyt wiele osób miesza też z glebą bezpośrednio. Skutkuje to spulchnieniu ziemi oraz jej większemu napowietrzeniu. Może się to spisać szczególnie przy kaktusach bądź przy roślinach nie potrzebujących nadmiaru wody. Warto też powiedzieć co nieco o samym keramzycie. Same granulki mają średnicę o 5 milimetrów do 2 centymetrów. To twarde kulki, ponieważ są otrzymywane poprzez wypalanie naturalnej gliny ilastej w piecach obrotowych w temperaturze około 1150°C. Same granulki są nieszkodliwe dla środowiska i roślin, ponieważ nie oddziałują chemicznie. Przy okazji nie rozpuszczają się i jedynie delikatnie pochłaniają wodę, przez co dobrze utrzymują niewielki poziom wilgoci w glebie. To całkowicie odporny na wszelką działalność szkodników, pleśni czy grzybów materiał, co zmniejsza ryzyko infekcji dla roślin. To bardzo trwały i uniwersalny materiał, który warto wykorzystywać w ogrodnictwie i przy doniczkach.

Jeśli chcemy zadbać o swoje rośliny doniczkowe albo po prostu mieć spulchnioną glebę w ogrodzie z odpowiednim stopniem hydroizolacji to idealnym rozwiązaniem jest keramzyt. To nieszkodliwy dla środowiska produkt, który spisuje się jako drenaż, jak również spulchnienie ziemi. Warto pomyśleć o nim, gdy będziemy przesadzać rośliny, ponieważ pomoże to w dbaniu o minimalizację gnicia korzeni, a także przelewania samej rośliny. To ciekawy wybór, gdy jesteśmy zainteresowani tematem roślin i ogrodnictwa.