Jaką wywrotkę wybrać do transportu kruszyw?

Wywrotka jest pojazdem, który służy nam głównie do tego, aby transportować materiały sypkie, takie jak kruszywo lub żwir albo też piach. Zlecenia na transport kruszywa jest wiele i w każdej sytuacji musimy zastanowić się nad rozmiarami transportu, a także jakie pojazdy wykorzystać, aby takie zadanie wykonać. Powinniśmy zdecydować się na wywrotkę, która umożliwi sprawne i ekonomiczne przetransportowanie kruszywa z jednego miejsca do drugiego.

Jakie mamy dostępne pojazdy do transportu kruszywa?

transport kruszyw - gdańskNa rynku znajdziemy aż 3 kategorie samochodów, które umożliwiają transport materiałów sypkich. Dzielimy je na duże oraz średnie i te najmniejsze. Do bardzo drobnych zleceń, czyli taki jak przewożenie piasku na teren budowlany, najlepiej będzie wykorzystać najmniejsze pojazdy. Są one bardzo bezpiecznie w ruchu miejskim, a zwłaszcza na terenach osiedlowych oraz w miejscach, gdzie jest ograniczone pole manewru. Należy jednak pamiętać, że taką wywrotką przetransportujemy maksymalnie do 10 ton kruszywa. Pojazdy trzyosiowe obsługują większość zleceń i najczęściej jest to transport kruszyw – Gdańsk jestem miastem, na którego terenie możemy wynająć wywrotki do transportu kruszywa o różnej wielkości. W przypadku tych średnich pojazdów będziemy musieli dokładnie przeanalizować teren, na który ma wjechać taki samochód, aby mógł on bezpiecznie wykonać manewr zawracania. Największe możliwości i największe transporty wykonuje się za pomocą wywrotki czteroosiowej. Takie pojazdy najczęściej wykorzystywane są przez firmy transportowe, które regularnie zajmują się dostawami materiałów sypkich na różne plac budowy. Mają one największą pojemność i mogą załadować nawet do 20 ton, a także dysponują dobrą zwrotnością. Wykorzystywane są najczęściej do transportu na duże odległości i umożliwiają wyładunek na trudnych terenach. Zazwyczaj większość placów budowy nie jest obszarem, w którym łatwo operuje się tak wielkimi maszynami i dlatego są one wykorzystywane najczęściej. Istnieją jeszcze wywrotki, które mogą ładować nawet do 30 ton i są najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy obsługiwać bardzo duże zlecenia, ale niestety w terenie takie wywrotki są bardzo mało zwrotne.

Kiedy pierwszy raz będziemy korzystać z usług firmy oferującej na wynajem wywrotek do transportu kruszyw i innych materiałów sypkich to dobrze jest zapytać specjalistę, który zajmuje się od lat takimi transportami i doradzi nam który samochód będzie najlepszy w naszej sytuacji. Powinniśmy również dobrze pomyśleć, jak chcemy wysypywać ładunek, ponieważ niektóre wywrotki wysypują ładunek wyłącznie na bok, a niektóre można opróżniać do tyłu i bez odczepiania przyczepy.