Bruksizm dotyka znacznie większej ilości populacji niż nam się wydaje. Szacuje się, że ma z tym problem aż 8-10 procent ludzi. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z tym uciążliwym objawem – na wypadek, gdyby problem dopadł bezpośrednio nas lub bliskie nam osoby. Warto wiedzieć, że na ten objaw pomagają czasami tabletki uspokajające, jednak nie jest to częste.
Bruksizm i jego leczenie
Tak naprawdę w momencie, gdy pojawia się u nas ten objaw, najczęściej nie mamy tej świadomości. Wszystko dlatego, że uciążliwe zgrzytanie zębami pojawia się podczas snu. Wtedy najczęściej informują nas o tym bliskie osoby. Jeśli problem pojawia się pierwszy raz, to często nie wiedzą one w jaki sposób zareagować. W niektórych przypadkach tabletki na uspokojenie mogą nieco pomóc, jednak zdarza się to wyjątkowo rzadko. Wtedy dobrze będzie wybrać się na psychoterapię. Tak naprawdę wystarczy wyszukać hasło profesjonalne leczenie bruksizmu – Warszawa, a dowiemy się, gdzie się wybrać, aby pozbyć się problemu. W większości przypadków najlepszą możliwością okazuje się założenie specjalnych nakładek na zęby. Pamiętajmy o tym, że bruksizm najczęściej pojawia się u osób, które żyją w ciągłym stresie, a więc jeśli objaw ten występuje także u nas, warto zastanowić się, czy nie możemy w pewien sposób wyeliminować stresujących sytuacji. Nie powinniśmy jednak bagatelizować tego problemu, ponieważ może on doprowadzić do ubytków w zębach i do zniszczenia ich struktury. Poza tym osoba cierpiąca na tę przypadłość najczęściej budzi się z bólem głowy i nie do końca ma świadomość, co jest jego przyczyną. Warto wtedy zastanowić się, czy przypadkiem powodem odczuwania przez nas tego typu dolegliwości nie jest bruksizm. Jeśli nie wiemy co zrobić z tym problemem, to zawsze możemy wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, który z pewnością da nam radę i powie nam, co powinniśmy robić z tym problemem. Z całą pewnością nie powinniśmy go bagatelizować, ponieważ może okazać się poważniejszy niż nam się wydaje.
Bruksizm to dolegliwość, która dotyka coraz większej ilości osób. Wszystko to za sprawą stresu, który przecież jest nieodłącznym elementem naszego życia i który zdarza się każdemu z nas. Każdy jednak nieco inaczej reaguje na konkretny poziom stresu. Jedni go zupełnie nie odczują, a inni niestety zaobserwują u siebie niepokojące objawy. Pamiętajmy, że bruksizm może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i na naszym uzębieniu, a więc nie warto go bagatelizować i należy z nim walczyć.