Jak poprawnie montować płytki PCB

W dużej mierze od wyboru jaką technikę montażu elektroniki należy wybrać decyduje sposób rozmieszczenia elementów. Jeżeli elementy które wybraliśmy zostaną rozmieszczone nieprawidłowo cała płytka PCB będzie niemożliwa do zmontowania oraz zlutowania. Obecnie płytki PCB są podstawowym elementem z którego zbudowane są wszystkie obwody i są powszechnie wykorzystywane do montażu obwodów elektrycznych. 

Sposoby montażu elektroniki na płytce PCB

montaż elektronikiObecnie wyróżniane są dwa najbardziej rozpowszechnione sposoby montażu elektroniki. Elektromonterzy znający dobrze swoją profesję powinni doskonale znać te sposoby. Montaż elektroniki smd jak i tht jest bardzo prosty trzeba tylko poznać pewne zasady których trzeba się trzymać aby uzyskać pożądany efekt. Montaż tht musi znać każdy z początkujących elektroników. Polegają one na przekładaniu drutów elementów układanych na płytce przez specjalnie przygotowane otwory oraz zlutowanie tych drutów ręcznie lub automatycznie. Proces automatyczny polega na umieszczeniu płytki nad falami płynnej cyny, która jednocześnie lutuje wszystkie elementy do płytki PCB. W przypadku ręcznego lutowania każdy element trzeba zaopatrzyć w cynę osobnym lutem. Po zakończonym lutowaniu automatycznym należy tylko obciąć zbędne końcówki oraz przeprowadzić kontrolę jakości czy wszystkie elementy zostały poprawnie przylutowane. Natomiast montaż smd można podzielić na cztery podstawowe etapy. Pierwszą czynnością jest nakładanie specjalnej pasy lutowniczej na pola z którymi będą lutowane elementy płytki. W skład tej pasy wchodzi sproszkowana cyna wymieszana ze specjalnym materiałem topiącym cała pasta ma konsystencję smaru. Drugim etapem jest układanie wszystkich potrzebnych podzespołów, elementy te pakowane są w specjalnych tackach oraz taśmach ułatwiających ich montaż. Kolejnym etapem jest lutowanie elementów, które wcześniej zostały ułożone na płytce. Lutowanie polega na rozpuszczeniu wcześniej nałożonej pasty po jej roztopieniu wtapia się we wtyki elementów trwale łącząc je ze stykami na płytce. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie kontroli jakości zmontowanej płytki w specjalnie do tego stworzonym automacie. Cały montaż smd można zautomatyzować w stu procentach. W takim przypadku pracownikowi pozostaje tylko ciągłe nadzorowanie maszyny wykonującej montaż elementów. 

Niezależnie który ze sposobów montażu zostanie wybrany należy przestrzegać wszystkich zasad z nim związanych oraz wykonywać cały proces zgodnie z opisanymi etapami. W innym przypadku elementy zmontowane na płytce mogą nie działać poprawnie. W przypadku lutowania ręcznego warto zwrócić uwagę na temperaturę lutownicy gdyż zbyt wysoka może spalić obwody znajdujące na na płytce.