Wciąż zdania są podzielone, czy własny biznes jest błogosławieństwem, czy też utrapieniem. Są tzw. wolni strzelcy, którzy pracy na etacie sobie po prostu nie wyobrażają i tacy, którzy lubią stabilizację, konkretny termin urlopu i możliwość chorowania za wynagrodzeniem. W dużej mierze zależy to od osobowości, która też duży wpływ ma na to, czy potrafimy poprowadzić własny biznes. Spokojne, mało asertywne osoby będą z tym miały z pewnością kłopoty. Jeśli jednak zdecydujemy się na podjęcie własnej działalności, dobrze przemyślmy, w czym jesteśmy dobrzy.
Kilka porad, jak otworzyć hotel
Aby biznes dobrze prosperował i zarabiał, zwykle konieczna jest pasja. Jeśli kochamy to, co robimy, to z czasem zdobywamy mnóstwo doświadczenia i wiedzy w danym zakresie. To pozwala dobrze prowadzić firmę i dryfować w branży. Jednym z trudniejszych biznesów jest turystyka. Jest jednak też bardzo dochodowa. Jeśli dysponujemy lokum, to praktycznie w każdym miejscu na świecie możemy wykreować modny hotel. Porady jak otworzyć hotel, znajdziemy w dużej mierze w sieci czy u doradców zawodowych. Warto też pojeździć po różnych obiektach i podejrzeć różnego rodzaju sposoby od strony klienta/gościa hotelowego. Przede wszystkim miejsce musi być czyste i schludne, może być mniej lub bardziej eleganckie, zależy, na jaki styl postawimy. Zadbajmy o kolorystykę, poprośmy o pomoc projektanta wnętrz. Odświeżmy cały lokal, a jeśli trzeba także budynek z zewnątrz. Hotel to jednak nie tylko jeden recepcjonista. Trzeba zadbać o wykwalifikowaną kadrę i program komputerowy do obsługi obiektu, który pozwoli na sprawne zarządzanie. Jeśli mamy taką możliwość, przyłączmy do hotelu restaurację. Pyszne dania obiadowe czy śniadania, możliwość wypicia drinka czy kawy będzie dużym plusem dla gości. Jeśli budynek ma zaplecze w postaci ogrodu, wykorzystajmy ten atut. Można urządzić w nim przyjemne dodatkowe miejsce wypoczynku – altanę czy taras. Gości przyciąga przede wszystkim przyjemne wnętrze, schludne otoczenie, miła obsługa i staranność w obsłudze. Z czasem warto zainwestować w drobiazgi, jak ręczniki z logo hotelu, bukiet świeżych kwiatów w pokoju czy słodki poczęstunek na początek pobytu.
Do takiego biznesu, jakim jest prowadzenie hotelu, potrzeba umiejętności kierowniczych, ale też serca do prowadzenia miejsca, w którym ludzie mają czuć się dobrze. Dobre słowo i przyjazna atmosfera zawsze kojąco działają nawet na największych choleryków. Stwórzmy miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Musi ono być jakieś, aby można było je wyróżnić spośród innych. Duch i klimat miejsca jest w stanie przyciągać stałych klientów przez wiele długich lat.