Elewacje ozdobione gzymsami

Zdobienie budynków ma swój początek już w starożytności. Im bardziej zamożny gospodarz tym jego dom wytworniejszy. Boniowanie, kolumny, gzymsy wszystko to co kiedyś było uważane za prestiż wraca i dzisiaj. Różnica jest taka, że technologie i materiały się zmieniły. Stale się one dostępne dla większości osób posiadających dom. Dzięki temu możemy pozwolić sobie aby elewacja była stylowa, ciekawa, nadawała charakteru. Była oryginalna i dobrze komponowała się z otoczeniem. Wzorów, kolorów a przede wszystkim możliwości dziś nie brakuje.

Gzymsy na elewacjach kiedyś i dziś

trwałe gzymsy elewacyjneJeśli przyjrzyjmy się starym miejskim kamienicom dostrzeżemy ciekawe elementy elewacji. Trwałe gzymsy elewacyjne, łuki, filary, bonie zdobią wielowiekowe budynki do dziś. Zdobienia te są ponadczasowe. Wpisują się świetnie także w nowoczesne budownictwo. Weźmy dla przykładu gzymsy. Często umieszcza się je pod parapetami. Nie tylko zdobią w ten sposób dom ale także pełnią funkcję ochronną. Chronią ścianę przed ściekającą wodą deszczową, która lubi na elewacji pozostawiać po sobie ślad. Często sięga się także po gzymsy, które przypominają proste listwy i oddzielają poszczególne kondygnacje budynku od siebie. Element ten jest wykorzystywany np. w niewysokich dwupiętrowych blokach. Gzymsy możemy też zauważyć nad drzwiami lub oknami. Mogą mieć one formę łuku. Wówczas optycznie powiększają powierzchnię otworu, który okalają. Ich wykonanie wcale nie jest trudne. Obecnie można sięgnąć po gotowe rozwiązania. Gzymsy produkowane są ze styropianu pociągniętego żywicą epoksydową. Przykleja się je do elewacji specjalnym klejem po czym tynkuje. Są one stosunkowo lekkie, nie obciążają elewacji. Do ich montażu nie są potrzebne specjalne umiejętności. Jeśli mamy tylko trochę czasu i zdolności manualnych to poradzimy z tym sobie bez większych problemów. Do tego są trwałe, odporne na czynniki atmosferyczne. Możemy tak samo stosować je do wykańczania elewacji jak i wnętrza domu. Takie zdobnictwo nosi nazwę sztukaterii. Dawniej było wykonywane z gipsu.

Nowoczesne budownictwo też chętnie sięga po dawne rozwiązania. Gzymsy czy bonie używane są do zdobienia elewacji po dziś dzień. Są nie tylko estetyczne ale pozwalają uświetnić wygląd każdego domu a nawet bloku. Warto po nie sięgnąć jeżeli chcemy nadać budynkowi szyku, elegancji i charakteru. Są łatwo dostępne, szybkie w montażu i trwałe. Mogą podkreślić bryłę domu a także ochronić przed skutkami zaciekającej wody. Jest to dobry pomysł na zdobienie domu i stosunkowo tani.