W Niemczech podobnie jak w Polsce istnieje kilka możliwości założenia firmy. Występują podmioty o osobowości prawnej takie jak spółki oraz najprostsze jednoosobowe działalności gospodarcze. Z punktu widzenia osób, które posiadają określone umiejętności np. budowlane i które chcą świadczyć usługi w tym zakresie najlepszym rozwiązaniem jest założenie gewerby. Jednoosobowa firma w Niemczech to legalizacja działań biznesowych podnosząca prestiż świadczonych usług oraz budująca zaufanie u odbiorców. Każdy kto ma pomysł na prowadzenie biznesu powinien rozważyć opcję założenia własnej firmy gdyż tylko legalne działania pozwolą na rozwój. Wszelkie próby działalności ” na czarno ” są bardzo źle postrzegane i w dłuższym okresie kończą się fiaskiem.
Założenie i prowadzenie Gewerby
Do założenia najprostszej formy działalności gospodarczej zwanej potocznie gewerbą potrzebny jest oprócz pomysłu i determinacji lokal, który będzie siedzibą firmy. Rejestracji firmy dokonuje się w Gewerbeamt, gdzie nasza działalność zostanie wpisana do rejestru podmiotów gospodarczych. Procedura przebiega podobnie jak w Polsce bardzo szybko. Gewerbeamt wraz z wpisem do rejestru powiadamia o nowym podmiocie urząd skarbowy oraz urząd statystyczny. Informacja jest również przekazywana do Izby Handlowej i Izby Rzemieślniczej. Po uzupełnieniu dokumentów otrzymanych z urzędu skarbowego zostanie nadany ( lub nie ) numer identyfikacyjny podatnika. Jeżeli zadeklarujemy przychody za nadchodzący rok powyżej 17.500 euro automatycznie zostaniem płatnikami podatku VAT. Trzeba więc na każdym kroku mieć wszystko przemyślane i nie działać żywiołowo. Prowadzenie gewerby to samodzielne ustalanie czasu, miejsca, a także wymiar czasu pracy. Podczas kontroli urzędnicy zwracają uwagę, czy firma posiada kontrahentów i stara się pozyskać kolejnych, czy dysponuje własnym pomieszczeniem, narzędziami pracy, jak również roboczą odzieżą. Są to przesłanki udowadniające prowadzenie działalności faktycznej, a nie pozorowanej. Trzeba pamiętać, że jednoosobowa gewerba w Niemczech to ponoszenie przez właściciela całkowitego ryzyka prowadzenia działalności oraz odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wykonywaną pracę.
Podjęcie decyzji o założeniu działalności gospodarczej powinno być starannie przemyślane pod kątem spodziewanych zysków i posiadanych możliwości. Należy się zastanowić nad tym czy podołamy organizacyjnie i merytorycznie. Aby ugruntować swoje postanowienie najlepiej skorzystać z bezpłatnych szkoleń i seminariów organizowanych przez różne jednostki. Istnieje również wiele firm doradczych, które dostarczą wszystkich niezbędnych informacji na temat prowadzenia gewerby. Mogą one również wziąć czynny udział już w prowadzeniu naszej firmy poprzez prowadzenie księgowości i doradztwo podatkowe.