Dysk twardy – odzyskiwanie danych

Osoby pracujące na komputerze, często nie zdają sobie sprawy z tego jak duże ryzyko niesie za sobą pozostawienie danych na dysku komputera. Dysk działa w oparciu o zapis magnetyczny na płytkach, które są odczytywane za pomocą specjalnej głowicy, sterowanej mechanicznie. Duża ilość elementów mechanicznych i magnetycznych na dysku, sprawia, że nie jest to idealne miejsce do przechowywania danych, zwłaszcza gdy ulegnie uszkodzeniu.

Jak odzyskuje się dane z dysku?

odzyskiwanie danych z dyskuMechaniczna awaria dysku polega głównie na uszkodzeniu mechanizmu prowadzącego głowicę i zdarza się ona nad wyraz często. Jeśli będziemy przechowywali dane na naszym dysku twardym i nie będziemy posiadali żadnej kopii, to prawdopodobieństwo, że je kiedyś utracimy jest duże. Części mechaniczne dysku zużywają się i mają swoją własną żywotność, dlatego prawie na pewno kiedyś nie będzie możliwości dostania się do naszych danych. Jeśli się to zdarzy, to jest jeszcze przed nami szansa, którą jest odzyskiwanie danych z dysku z pomocą specjalistów. Na rynku są firmy, które mają duże doświadczenie w odzyskiwaniu danych i w przypadku złej passy powinniśmy skorzystać z usług jednej z nich. Doświadczeni pracownicy tych firm w większości przypadków radzą sobie z odzyskiwaniem danych, nawet w przypadku uszkodzeń mechanicznych, gdzie nie wystarczy tylko użyć odpowiedniego programu. Często trzeba najpierw wymieniać głowicę dysku, aby dobrać się do danych znajdujących się na płytkach. Sytuacja jest najbardziej dramatyczna, gdy uszkodzona głowica porysuje powierzchnie płytek. Dzieje się tak, gdy często zignorujemy pierwsze objawy uszkodzenia dysku, w postaci głośnej pracy, albo, gdy chcemy odzyskać dane samemu i uruchamiamy programy diagnostyczne na uszkodzonych dyskach. W takim przypadku prawdopodobnie uszkodzimy je jeszcze bardziej. Najważniejsza zasada podczas odzyskiwania danych jest taka, że w momencie stwierdzenia uszkodzenia, jak najszybciej należy wyłączyć komputer i zadzwonić po specjalistę, w przeciwnym wypadku zmniejsza się nasza szansa na odzyskanie danych.

Pamiętajmy, że utrata danych może być bardzo przykrym incydentem. Najlepszym sposobem, na to, żeby ich nie stracić jest odpowiednia prewencja, która polega na przygotowaniu sobie kopii danych w innym miejscu. Może to być drugi dysk, jednak dużo lepszym i coraz bardziej powszechnym sposobem jest chmura internetowa, która przechowuje dane online. Od czasu, gdy internet przyspieszył do bardzo dużych wartości, zapis do chmury nie jest już zbyt uciążliwy, ani wolny, co jeszcze bardziej przekonuje do tego sposobu zapisu.