Czym są wymienniki ciepła?

Każda instalacja grzewcza potrzebuje do prawidłowego działania tak zwanego wymiennika. Jest to element konstrukcyjny, który służy, zgodnie z nazwą, do wymiany ciepła między dwoma różnymi mediami. Tego typu urządzenia są używane między innymi w instalacjach centralnego ogrzewania jak również w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.

Jakie wymienniki płaszczowe są najlepsze?

dopasowany wymiennik płaszczowo rurowyWszystkie instalacje które transportują medium w postaci cieczy nie mogłyby istnieć bez tak zwanego wymiennika. Jest to urządzenie, które służy do wymiany ciepła pomiędzy medium krążącym po instalacji a rurami zastosowanymi w jej budowie. Ten mechanizm jest wykorzystywany zarówno w instalacjach centralnego ogrzewania jak i w przemyśle na przykład farmaceutycznym. Wymienników ciepła istnieje bardzo dużo, ale szczególną popularnością cieszy się dopasowany wymiennik płaszczowo rurowy. Nazwa tego rodzaju wymienników wzięła się od ich konstrukcji, opartej o płaszcz w którym umieszczony jest pęk rur. Zazwyczaj rury w tym rodzaju wymiennika przyjmują charakterystyczny kształt spirali. Wymiana ciepła zachodzi w tym urządzeniu pomiędzy wężownicą a płaszczem. Bardzo charakterystyczną cechą tego typu urządzeń jest również ich wysoka jakość wykonania. Są to urządzenia spawane, dodatkowo wykonane z niezwykle solidnej stali nierdzewnej, dzięki czemu nie tylko nie ma zagrożenia ze dojdzie do wycieku w tych urządzeniach, ale są one również odporne na korozję. Wymienniki ciepła typu płaszczowego mogą mieć zupełnie różną budowę a co za ty idzie także zastosowania, od instalacji grzewczych, aż po instalacje stosowane w produkcji środków farmaceutycznych. Przykładem mogą być wymienniki płaszczowo rurowe typu JAD, które charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami w połączeniu z bardzo wysoką wydajnością. Dzięki temu znajdują one wielu nowych użytkowników, którzy doceniają ich kompaktowe rozmiary w porównaniu do faktycznej powierzchni wymiany ciepła. Wymienniki ciepła płaszczowo-rurowe stosowane w przemyśle maja nieco inna konstrukcję. Podczas produkcji takich wymienników, szczególna uwagę przykłada się wiec do ich parametrów termodynamicznych i wytrzymałościowych.

Bez różnego typu wymienników ciepła trudno wyobrazić sobie prace instalacji, opierających swoje funkcjonowanie na przepływie medium w formie cieczy. Są one wiec stosowane w zakładach produkcyjnych przy wytwarzaniu środków farmaceutycznych, oraz w naszych domach, gdzie umożliwiają działanie instalacji centralnego ogrzewania. Dobrej jakości wymiennik musi się cechować najwyższa jakością wykonania, odpornością na korozje i wycieki.