Czym są nitonakrętki?

 

W branżach budowlanych oraz remontowych wykorzystywane są coraz nowsze rozwiązania mające na celu nie tylko ułatwienie pracy ale też skrócenie jej czasu. Dzięki czemu wydajność pracowników znaczenie wzrasta. Kiedyś do łączenia elementów metalowych lub montażu w nich czegokolwiek wykorzystywane były różnego rodzaju wkrętu dziś zastąpione zostały nitonakrętkami. Wykorzystywane są one przez wielu specjalistów działających w różnych branżach. 

Wykorzystanie nitonakrętek aluminiowych

nitonakrętki nierdzewneSposób montowania nitonakrętki jest podobny do tego w jaki montuje się standardowe nity. Aby prawidłowo zamontować nitonakrętkę należy umieścić ją w otworze od strony trzpienia. Następnie maksymalnie docisnąć ją do materiały od strony kołnierza. Następnie należy wykonać mocujące spęczenie oraz usunąć trzpień poprzez jego wykręcenie. Nagwintowany odcinek nitonakrętki wykorzystywany jest do montażu który trwa zaledwie kilka sekund co jest ich ogromną zaletą. W ten sposób łączone są ze sobą zazwyczaj dwa metalowe elementy które będą poddawane dużym obciążeniom. Raz zaciśnięta nitonakrętka jest praktycznie nie do rozmontowania bez wcześniejszego rozcięcia zaciśniętego gwintu. Oprócz placów budowy możemy jest spotkać w różnego rodzaju sprzęcie sportowym wykorzystywanym na siłowniach. Wszystkie elementy metalowe łączone są właśnie za pomocą nitonakrętek. Wytwarzane są z różnych materiałów dzięki którym mogą być wykorzystywane w różnych miejscach generujących różne warunki. Na zewnątrz używane są nitonakrętki nierdzewne. Właściwość ta pozwala na uniknięcie rozerwania nitu w wyniku pojawienia się ognisk rdzy. Taki nit mógłby bardzo szybko ulec rozerwaniu a skutkiem tego byłoby stworzenie zagrożenia zniszczenia sprzętu bądź innej konstrukcji budowlanej. Do prawidłowego montażu takich wkrętów nie jest potrzebna nitownica. Wystarczy najzwyklejsza wkrętarka z przymocowanym do niej gwintem. Dzięki temu proces ten jest bardzo łatwy do zautomatyzowania i powierzenia tego zadania maszyną produkcyjnym. Będą one w stanie osiągnąć jeszcze lepsze wyniki wydajnościowe niż człowiek. Koszt takich nitonakrętek jest bardzo zbliżony do ceny standardowych wkrętów.

Podsumowując nitonakrętki stają się coraz bardziej popularne i według wielu specjalistów z zakresu budownictwa oraz przemysłu będą wykorzystywane coraz częściej w celu mocnego zespolenia dwóch metalowych elementów. Będziemy je spotykać coraz częściej w branży motoryzacyjnej, ponieważ zapobiegnie to powstawaniu luzów, które pojawiają się często przy wykorzystywaniu standardowych wkrętów z podkładkami.