Czym są filmy live 360

Omawiana technologia, zwana także filmami immersyjnymi lub sferycznymi, to nagrania wideo, w których widok we wszystkich kierunkach jest rejestrowany w tym samym czasie, nagrany za pomocą kamery dookólnej lub zbioru kamer. Podczas odtwarzania na normalnym płaskim ekranie widz ma kontrolę nad kierunkiem oglądania jak w panoramie.

Czego potrzebujesz, aby tworzyć filmy live 360

film live 360Można go również odtwarzać na wyświetlaczach lub projektorach umieszczonych w kuli lub w jakiejś jej części. 360-stopniowe wideo jest zazwyczaj rejestrowane przy użyciu specjalnego zestawu złożonego z wielu kamer lub za pomocą dedykowanej kamery, która zawiera wiele obiektywów wbudowanych w urządzenie i filmuje nakładające się kąty jednocześnie. Za pomocą metody znanej jako zszywanie wideo ten oddzielny materiał filmowy jest łączony w jeden kulisty element wideo, a kolor i kontrast każdego ujęcia są skalibrowane, aby były spójne z innymi. Proces ten jest wykonywany albo przez samą kamerę, albo za pomocą specjalistycznego oprogramowania, które może analizować typowe efekty wizualne i dźwiękowe w celu synchronizacji i łączenia różnych kanałów z kamery. Zasadniczo jedynym obszarem, którego nie można oglądać, jest widok w stronę kamery. 360-stopniowe wideo jest zwykle formatowane w rzucie prostokątnym i jest albo monoskopowe, z jednym obrazem skierowanym do obu oczu, albo stereoskopowe, oglądane jako dwa różne obrazy skierowane indywidualnie do każdego oka w celu uzyskania efektu 3D. Z powodu tej projekcji i zszywania, prostokątne wideo wykazuje niższą jakość na środku obrazu niż na górze i na dole.Kuliste filmy są często w perspektywie krzywoliniowej z efektem rybiego oka. Ciężkie zniekształcenie beczki często wymaga korekcji prostoliniowej przed zastosowaniem w wykrywaniu, śledzeniu lub nawigacji. Specjalistyczne kamery i urządzenia dookólne zostały opracowane w celu filmowania wideo w zakresie 360 ​​stopni; film live 360 stopni jest zazwyczaj  oglądany za pomocą komputerów osobistych, urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, lub dedykowanych wyświetlaczy montowanych na głowie. Użytkownicy mogą przesuwać wideo, klikając i przeciągając. 

Korzystając z tego zachowania, obudowy w stylu stereoskopowym do smartfonów mogą być używane do oglądania filmów 360 stopni w realistycznym formacie zbliżonym do rzeczywistości wirtualnej. Wyświetlacz telefonu jest oglądany przez soczewki zawarte w obudowie, w przeciwieństwie do dedykowanych zestawów rzeczywistości wirtualnej, które zawierają własne dedykowane wyświetlacze.