Większość z nas miało choć raz w życiu kleszcza, wbitego w swoje ciało. Styczność z tymi pajęczakami może okazać się jednak groźniejsza, niż może się wydawać. Przenoszą one bowiem wiele poważnych chorób, które mogą doprowadzić do groźnego stadium choroby, a nawet śmierci ofiary. Aby uniknąć niechcianego spotkania z kleszczami należy przestrzegać paru zasad. Warto wiedzieć też, gdzie można zostać przez nie zaatakowanym oraz jak zapobiegać ukąszeniom tych pajęczaków. Zabezpieczenia potrzebują nie tylko ludzie, ale też zwierzęta domowe, które zabieramy na spacery po terenach zielonych.
Co warto wiedzieć po ugryzieniu kleszcza?
Kleszcze występują w różnych strefach klimatycznych. W Polsce wyodrębniono dziewiętnaście gatunków kleszczy, a najpopularniejszym z nich jest kleszcz pospolity. Jest on najczęściej identyfikowany przez lekarzy, do których udają się pacjenci ugryzieni przez nie. Gdzie można spotkać te pajęczaki? Przede wszystkim tam, gdzie rosną drzewa i wysokie rośliny. Liczne zmiany klimatyczne powodują przemieszczanie się kleszczy, co konsekwencją jest coraz większa ich liczba w miastach (na przykład w parkach czy skwerach). To powoduje zwiększone ryzyko ugryzienia człowieka czy zwierzaka domowego. Co jednak, jeśli zostaniemy ofiarą ugryzienia? Najważniejszy jest czas reakcji – zauważenie kleszcza powinno wiązać się z natychmiastową wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Najczęściej przenoszoną chorobą przez kleszcze jest borelioza, która jest bardzo groźna dla zdrowia i życia człowieka. Po wyciągnięciu delikwenta z ciała przez lekarza, warto pomyśleć o odesłaniu go na badanie pod kątem posiadania tej choroby. Nie każdy kleszcz jest jej nosicielem, ale nigdy nie ma się pewności. Przez badanie kleszczy sanepid jest w stanie określić neurotoksyny, jakie kleszcz wprowadził nam w organizm poprzez ugryzienie. W każdym z większych miast znajduje się laboratorium, które wykonuje takie badania. Koszt tej usługi waha się w przedziale od stu do nawet kilkuset złotych – nie należy do najtańszych, ale jest bardzo ważne i często polecane.
Należy pamiętać, że borelioza to nie jedyna choroba, którą można zarazić się od kleszcza. Te pajęczaki przenoszą groźne toksyny, które z początku mogą nie dawać żadnych oznak w organizmie. Nie warto ignorować ukąszenia i próbować pozbyć się kleszcza z ciała samodzielnie, ponieważ można wtedy zrobić więcej szkody, niż pożytku. Źle usunięty kleszcz może nadal tkwić w skórze, dalej żerując na ofierze i wprowadzając coraz to więcej toksyn.