Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną?

Udając się do architekta zazwyczaj mamy w głowie jak powinien mniej więcej wyglądać nasz dom, ile powinien mieć pomieszczeń, jaką powinny mieć powierzchnię a także czy ma być on piętrowy czy parterowy. Mało kto zastanawia się nad tym jaki rodzaj wentylacji będzie najlepszy dla naszego domu. Oczywiście architekt może nam podpowiedzieć coś na ten temat, jednak warto się nad tym zastanowić już wcześniej a od niego możemy dowiedzieć się więcej szczegółów na temat każdego z rodzajów wentylacji stosowanych w budynkach.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

skuteczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaDawniej w domach stosowano wentylację grawitacyjną, która powodowała ogromne straty ciepła a co za tym idzie, generowała wysokie koszty ogrzewania. Dom był jak termos a mieszkańcy oddychali starym i zużytym powietrzem, które zawierało wysokie stężenie dwutlenku węgla  przez co u nas często występowały bóle głowy czy byliśmy osłabieni. Poza tym zarówno wiosną jak i latem wentylacja ta nie działała a żeby przewietrzyć dane pomieszczenie musieliśmy otworzyć okno. Dlatego właśnie, współcześnie tego rodzaju wentylacji już się nie stosuje. Obecnie najczęściej wybieranym rodzajem wentylacji jest skuteczna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej możemy znacznie poprawić swój komfort życia a do tego zaoszczędzimy na ogrzewaniu latem a także na budowie domu. Jak to możliwe? Otóż w przypadku budowy domu z wentylacją mechaniczną możemy zrezygnować z niepotrzebnych kominów, które byłyby niezbędne w przypadku wentylacji grawitacyjnej, a także na kaloryferach, ponieważ wystarczy ich mniejsza ilość do ogrzania całego budynku. Co jeszcze zyskujemy montując rekuperację? Ciszę i spokój, gdyż nie jesteśmy zmuszeni do otwierania okien, aby przewietrzyć pomieszczenie a to oznacza, że nie będziemy musieli słuchać hałasu jaki by dobiegały przy otwartym oknie jak i komarów czy much, które bardzo często wpadają, szczególnie gdy nie mamy moskitiery. Kolejną zaletą jest fakt, że powietrze, które nawiewane jest do budynku jest filtrowane, dzięki czemu oczyszczane jest ze wszelkich zanieczyszczeń. Jest to bardzo korzystna opcja dla osób uczulonych na pyłki.

O czym warto pamiętać gdy już zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? O tym, że warto o niej pomyśleć już na etapie projektu. Dlaczego? Ponieważ unikniemy dzięki temu dodatkowych kosztów związanych z przebudową pomieszczeń, a także łatwiej będzie rozplanować umieszczenie rekuperatora, który warto umieścić w osobnym pomieszczeniu oraz kanałów wentylacyjnych, którymi będzie przemieszczało się powietrze.