Czy rozpalenie kominka jest łatwe?

Palenie w kominku powinno być jak najbardziej efektywne. Układając w odpowiedni sposób nasz brykiet, sprawimy, że do paleniska nie będziemy musieli dokładać co kilkadziesiąt minut. Z całą pewnością układanie to nie jest tak proste, jak może się wydawać osobom, które kominka nie posiadają – podobnie jak wybór odpowiedniego materiału opałowego.

Jak i czym palić w kominku?

efektywny brykiet torfowy do kominkaPierwsze próby rozpalania kominka mogą kończyć się fatalnie. Najczęściej mamy do czynienia z tym, że ogień po prostu gaśnie i czasami mamy problem z ponownym jego rozpaleniem. Tak naprawdę kominek ma wiele zalet, ale także ma swoje wady. Najczęściej wspominaną wadą jest brudząca się szybka, przez którą obserwujemy palący się ogień. W związku z tym nasze obserwacje mogą być nieco utrudnione. Całe szczęście istnieją metody, które pozwalają na wyeliminowanie tego problemu. Bardzo ważne jest to, czym palimy. Brykiet torfowy sprawia, że nasza szybka się nie brudzi, ponieważ ilość osadzającej się sadzy jest niewielka. Taki brykiet ma naprawdę sporo zalet. Jeśli w piecu palą kobiety, to brykiet będzie im znacznie łatwiej przenieść. Pamiętajmy o tym, że brykiet dużo dłużej trzyma temperaturę, co znacznie ułatwia nam palenie w kominku. Mówi się również o tym, że znacznie dłużej się żarzy. Nie każdy wie także, że 1 tona brykietu wystarczy nam na znacznie dłuższy okres niż 1 tona drewna. Brykiet ma także inne zalety – popiół po jego spaleniu możemy wykorzystać jako nawóz do roślin. Jeśli palenie nam nie wychodzi, nie musimy od razu rezygnować z kominka – wystarczy, że po prostu zaczniemy palić brykietem. Taki kominek nadaje pomieszczeniu bardzo klimatycznego wystroju. Poza tym bardzo często używany jest jako piec do centralnego ogrzewania. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w domach o niewielkiej powierzchni, ale także w domkach letniskowych. Większości osób wydaje się, że palenie w kominku to pikuś, jednak nie zdają sobie oni sprawy z tego, że bardzo ważne jest odpowiednie ułożenie drewna lub brykietu. Jeśli nie wiemy czym palić, warto zaopatrzyć się w efektywny brykiet torfowy do kominka. Zwróćmy uwagę na to, aby do kominka nie trafiało drewno impregnowane i malowane. Do rozpalania nie powinniśmy używać także gazet oraz kolorowych kartonów, ponieważ opary powstające przy spalaniu farb drukarskich są trujące i silnie zanieczyszczają środowisko. Jeśli mamy problem z rozpalaniem kominka, przygotujmy sobie niewielkie szczapy, które pomogą nam rozniecić ogień. Jeśli coś nam nie wyjdzie, nie poddawajmy się od razu.

Palenie w kominku na samym początku może wydawać się bardzo trudne, jednak z czasem wszystko wątpliwości powoli znikają. To dlatego warto już na samym początku nauczyć się w prawidłowy sposób rozniecać ogień. Podczas rozniecania musimy pamiętać o otwarciu wszystkich dopływów powietrze. Ta czynność sprawi, że rozpalenie będzie dużo łatwiejsze niż normalnie.