Co warto wiedzieć o szambach betonowych?

Sama głębokość posadowienia szamba jest uzależniona przede wszystkim od tego, skąd wychodzi rura kanalizacyjna z budynku. Najczęściej w domach parterowych szambo usytuowane jest bardzo płytko, ale w domach podpiwniczonych trzeba umiejscowić szambo dosyć głęboko. Alternatywnym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej pompy, która podnosi ścieki z urządzeń sanitarnych w piwnicy. W ten sposób z zaoszczędzimy na wykopach, które mogły być kosztowne, aby odpowiednio zagłębić szambo.

Co warto zrobić po osadzeniu szamba?

szamba betonowe - cenyWiele osób myśli, że wystarczy zamówić szambo i je zamontować, aby już działało. Jednak żeby odpowiednio wszystko funkcjonowało, to po posadzeniu zbiornika musimy dodatkowo doprowadzić do niego ścieki. Najlepszą zaletą szamb wbudowanych na miejscu jest to, że możemy wybrać otwór w dowolnym miejscu. Natomiast w przypadku zbiorników, które są już gotowe otwór jest najczęściej w ścianie albo też wykonany jest w płycie stropowej. Do takiego otworu musimy doprowadzić odpowiednią rurę kanalizacyjną. Trzeba ją również odpowiednio ułożyć Najlepiej około 10 cm poniżej głębokości przemarzania gruntu. Jeżeli nie będziemy mieli takiej możliwości to możemy ją ułożyć i nieco wyżej, ale wtedy będziemy musieli pamiętać o tym, aby ją odpowiednio ocieplić. Nie chcemy, aby w okresie zimowym, kiedy będą bardzo zimne dni i niskie temperatury doprowadzić do tego, żeby rura zamarzła. Utrudniłoby to wtedy odpływ ścieków z naszego domu. Możemy więc zabrać się za montaż odpowiedniego szamba betonowego samodzielnie, ale zdecydowanie lepiej będzie pozostawić tę pracę w odpowiednim fachowcom, którzy mają już doświadczenie w tym temacie. Po wykonanych pracach musimy jeszcze poczekać na odbiór szamba betonowego. Wtedy też odpowiedni inspektor nadzoru, a także inwestor i wykonawca Sprawdzają czy wszystko działa tak jak powinno. Sprawdzane są wtedy wszystkie dokumentacja także przewody kanalizacyjne oraz materiały, z których został wykonany zbiornik oraz podłączenie. Producenci gwarantują tylko i wyłącznie wysokiej jakości szamba betonowe – ceny zależą głównie od wielkości oraz rodzaju zakupowanego zbiornika.

Sprawdzane są również wszystkie miejsca, aby były szczelne oraz poszukuje się jakichkolwiek nieprawidłowości. Odbiór zamontowanego szamba betonowego odbywa się poprzez kompleksową kontrolę zbiornika w pełni wykonanej instalacji. Wszystko musi być odpowiednio udokumentowane i zapisane w protokole a protokoły później przechowuje inwestor wraz z całą dokumentacją. Wszystko zostanie również zapisane w odpowiednim dzienniku budowy.