Bezpieczne pranie medycznej odzieży

Istnieje wiele zawodów, w których obowiązuje strój służbowy, czy też roboczy. Niektóre wymagają odpowiedniego uniformu, jeszcze inne kombinezonu, są też takie w których wystarczy fartuch. Jednym z takich właśnie zawodów są wszelkiego rodzaju profesje medyczne. Takie jak lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny i tym podobne. Z wykonywaną przez nich pracą bezpośrednio wiąże się ich wizerunek. Dlatego muszą szczególnie dbać o czystość i estetyczny wygląd oraz kulturę osobistą i prawidłową postawę wobec potrzebującego pomocy.

Jak wyprać fartuch medyczny?

odpowiednie pranie odzieży medycznejPracownicy medyczni są w szczególny sposób narażeni na bezpośredni kontakt z różnego rodzaju zanieczyszczeniami  organicznymi i nieorganicznymi, z krwią i innymi wydzielinami ludzkiego organizmu, ze środkami chemicznymi, odkażającymi i dezynfekcyjnymi. Muszą bardzo uważać aby nie przenieść tego wszystkiego na innego pacjenta no i oczywiście na środowisko domowe. Dlatego też odzież medyczna powinna być w odpowiedni sposób dezynfekowana i prana. W przeszłości zajmowały się tym specjalne pralnie znajdujące się na terenie szpitali. W chwili obecnej to wszystko uległo zmianie i odpowiednie pranie odzieży medycznej odbywa się w specjalnie do tego przystosowanych placówkach. Pralnie tego typu muszą dysponować odpowiednim sprzętem nie tylko do odplamiania i prania ale również do dezynfekcji i wyjaławiania, zwłaszcza jeśli chodzi o odzież używaną na blokach operacyjnych. Z praniem i dezynfekcją tego typu odzieży związana jest cała procedura. Środki chemiczne używane do tego typu zabiegów muszą być odpowiednio przystosowane i spełniać określone warunki. Chodzi tu nie tylko o ochronę środowiska, ale również o zdrowie i życie pacjentów. Szczególnie jeśli chodzi o małe dzieci i alergików oraz astmatyków. Odpowiednie pranie odzieży medycznej to również prasowanie i składanie w odpowiednie pakiety zwłaszcza tej używanej na blokach operacyjnych. W ubiegłych latach odzież medyczna występowała najczęściej w białym kolorze i to skutkowało łatwiejszym sposobem doboru odpowiednich środków czyszczących, w chwili obecnej odchodzi się od tego i coraz częściej widzimy personel medyczny w fartuchach w pastelowych kolorach.

Jest to bardzo pozytywna zmiana zwłaszcza dla pacjentów, którzy cierpieli na syndrom białego fartucha. Niezależnie od koloru i fasonu odzież medyczna musi być odpowiednio wyprana i wyprasowana. Jej czysty i estetyczny wygląd to podstawa, która powinna być zachowana od momentu założenia fartucha i rozpoczęcia dyżuru do chwili zakończenia i zdjęcia go z siebie. Pomoże nam w tym firma oferująca odpowiednie pranie odzieży medycznej.