Wszyscy wiemy, że niektóre choroby są efektem dziedziczenia i nie można zrobić wiele, by te choroby powstrzymać. Jest jednak wiele innych rzeczy, które możemy zrobić. Podstawą są oczywiście odpowiednie badania, które należy często przeprowadzać już u dzieci, zwłaszcza wtedy, gdy dana choroba genetyczna występowała w rodzinie często. Najczęściej wykonuje się badanie predyspozycji genetycznych, które może uratować nam życie, jeśli w porę wykryje się chorobę i jak najszybciej wdroży odpowiednie leczenie.
O badaniu predyspozycji genetycznych
Jak już wspomniano we fragmencie powyżej, geny mają olbrzymie znaczenie w przypadku dziedziczenia niektórych chorób. Jeśli nasz rodzic lub dziadek na coś chorował, co podlega dziedziczeniu, jest pewne prawdopodobieństwo, że tę chorobę odziedziczymy. Jak duże jest prawdopodobieństwo? To oczywiście zależy. Skłonność do nadwagi rośnie, jeśli oboje naszych rodziców taką skłonność ma. Oczywiście w pierwszych latach dziecka nie można oczywiście wykluczyć ani potwierdzić obecności jakiejś choroby czy schorzenia, na pewno nie na pierwszy rzut oka. Jednak wykrycie chorób w ich jak najwcześniejszym stadium jest bardzo ważne, by móc jak najszybciej wdrożyć leczenie. Jak wiemy, im szybciej się reaguje, tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia danej choroby. Jednak laboratoryjne badanie predyspozycji genetycznych może potwierdzić lub wykluczyć istnienie genu odpowiedzialnego za rozwój danej choroby, dzięki czemu wiadomo, czy się zachoruje w przyszłości. Z taką wiedzą można już coś zrobić. Co dokładnie? Oczywiście można próbować zapobiegać powstaniu danej choroby poprzez zdrowy styl życia, który może mieć znaczący wpływ na stan zdrowia. Niektóre kobiety, które wiedzą, że mają predyspozycję to wystąpienia au nich w przyszłości raka piersi, decydują się na ich usunięcie. Jest to oczywiście dla wielu dość trudna decyzja, jednak to znacznie lepsze rozwiązanie, niż czekanie na to, aż rak się pojawi i zacznie powoli zjadać cały organizm. Warto więc takie badanie rozważyć.
Jak wynika z tekstu powyżej, takie badanie predyspozycji genetycznych może naprawdę uratować komuś życie. Jeśli dana osoba, która ma w rodzinie liczne przypadki zachorowania na jakąś chorobę, zrobi takie badania, będzie mogła spać spokojnie (jeśli okaże się, że nie ma genu odpowiedzialnego za rozwój tej choroby) lub też będzie mogła bacznie obserwować stan swojego zdrowia, wykonać jakieś kroki (jeśli okaże się, że niestety prawdopodobieństwo wystąpienia u niej tej choroby jest duże).